Hlavní obsah

Sopranistka Jana Šrejma Kačírková sklízí uznání na Slovensku, nyní zazpívá ve Vidově a Českém Krumlově

28. 6. 2017, 9:54
Novinky, Petr Pokorný

V sobotu 15. července se se Vidově u Českých Budějovic představí operní pěvkyně Jana Šrejma Kačírková. Vystoupí spolu se svými hosty na slavnostním koncertu u příležitosti 660 let obce. Sólistka opery Národního divadla v Brně ve Vidově strávila své dětství, proto se vzdala nároku na honorář.

Foto: Archiv JŠK

Jana Šrejma Kačírková.

Článek

Vidovská múza, jak zní titul koncertu, vystupovala na několika festivalech v zahraničí a pravidelně působí mimo jiné na scéně Slovenského národního divadla v Bratislavě. Tamní kritika ji loni udělila ocenění za nejlepší výkon roku.

Slovenský časopis Hudobný život pořádá pravidelně před začátkem sezony anketu o minulém ročníku na operní scéně. Také před zahájením končící sezóny 2016/2017 vyzval sedm recenzentů, aby vyhodnotili ročník 2015/2016. Výsledky publikoval v září loňského roku. Jedna z částí hodnocení se týkala i nejlepšího ženského operního výkonu.

V nabídce celkového hodnocení slovenské operní scény v ročníku 2015/2016 bylo 12 premiér oper, které viděli diváci v Bratislavě, v Košicích a v Banské Bystrici. K vyjádření bylo vyzváno sedm recenzentů. Jana Šrejma Kačírková vystupovala v uvedené sezóně v hlavní roli Fiordiligi Mozartovy opery Cosi fan tutte.

Nehodnotily ji dvě recenzentky, protože její vystoupení neviděly. Jihočeška přesto zazářila. Tři z hodnotících kritiků ji za ženský pěvecký výkon zařadili na první místo. Jednou byla druhá a jednou třetí. Byla jediná z pěvkyň, která se dostala v hodnocení pokaždé mezi trojici nejlepších a získala tak celkem největší počet hlasů. I to je důkaz o tom, že si slovenská scéna působení české pěvkyně velice považuje. „Toto ocenění mě samozřejmě moc potěšilo a velice si jej vážím,“ uvedla Jana Šrejma Kačírková.

Možná také proto by měli příznivci kvalitní hudby zpozornět. Vidovský koncert je jednou z mála příležitostí, kdy je možné Janu Šrejma Kačírkovou živě slyšet na jihu Čech. Poslední takovou příležitost měli koncem dubna diváci v beznadějně vyprodané českobudějovické Budvar aréně a u televizních obrazovek při turnaji Carlson Hockey Games, kde zpívala státní hymny Česka, Ruska, Finska a Švédska.

V srpnu se pěvkyně představí ještě v hlavní roli Rusalky ve stejnojmenné opeře Antonína Dvořáka před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově, na oba večery s ní je ovšem již prakticky vyprodáno.

Začátek koncertu ve vidovském sportovním areálu, kde spolu s Janou Šrejma Kačírkovou vystoupí také sólista Národního divadla Martin Šrejma, zpěvák Adam Vojtěch a houslista Vítězslav Ochman z České filharmonie v doprovodu třicetičlenného orchestru Virtuosi di Praga, je ve 20 hodin.

„Večerní program jsme vybírali velmi pečlivě s ohledem na různorodost publika. Chceme, aby koncert zaujal všechny diváky,“ prozradila produkční koncertu Kamila Lidralová.

Jana Šrejma Kačírková má ve svém repertoáru například Jitku z Dalibora, Mařenku z Prodané nevěsty od Bedřicha Smetany nebo Julii z další slavné opery Romeo a Julie od Charlese Gounoda. Za tuto roli získala v roce 2012 svoji první českou Cenu Thálie. O rok později dostala stejné ocenění za mimořádný výkon v hlavní roli v opeře Anna Bolena od Gaetana Donizettiho.

Reklama

Související témata:

Výběr článků