Hlavní obsah

Slovenská zpěvačka Marcela Laiferová oslaví v létě životní jubileum

Novinky, Robert Rohál

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Zatímco loni oslavila slovenská zpěvačka Marcela Laiferová padesát let na scéně, letos v létě ji čeká další významné jubileum, a to oslava neuvěřitelných kulatin.

Foto: archiv autora

Slovenská zpěvačka Marcela Laiferová ve svých začátcích uprostřed šedesátých let.

Článek

Uměleckou dráhu jedné z nejpopulárnějších slovenských interpretek připomíná nejen řada hitů, které se dodnes hrají, ale i výběrové album Colection, které na ploše 5 CD přináší více než stovku písní.

Světlo světa spatřila 14. července 1945 (datum narození je stejné jako u Karla Gotta, jen se tak stalo o šest let později) v Petrovicích, což byla obec v okrese Žilina (dnes okres Bytča). Dětství prožila v obci Pružina (okres Povážská Bystrica), kde měl její otec obchod s botami. Tehdy jako malá holčička prý často zpívala před jeho obchodem a jako podium jí sloužila vybetonovaná plocha.

Když byly Marcele čtyři roky, její rodiče se rozvedli. Maminka se později znovu vdala (proto má Marcelin mladší bratr Ladislav příjmení Briestenský) a celá rodina se odstěhovala nejdřív do Handlové, kde Marcela absolvovala základní školu, později do Prievidze.

Už během studia na gymnáziu v Prievidzi začala vystupovat se skupinou Milana Gallusa, což pokračovalo i později v Bratislavě, kde vystudovala medicínu. Pod jménem Marcela Bujnová zpívala se studentskými kapelami, natočila několik nahrávek v rozhlase - a uchytila se v kabaretním divadle Tatra revue, kde se seznámila s Jaroslavem Laiferem, pozdějším manželem. Ač povoláním lékař, srdcem byl muzikant, skladatel a aranžér, který jí začal psát písničky a značně ovlivnil její repertoár.

Jaroslav Laifer ji přivedl k jazzové muzice, objevil v ní cit pro swing, umělecky ji vedl a podporoval, což se projevilo další v té době nevídanou spoluprací slovenské zpěvačky s Orchestrem Karla Vlacha. V této konstelaci vzniklo pro Supraphon právě zpěvaččino první album Marcela (1969), které nese prvenství v tom, že jde v historii slovenské populární hudby o první album slovenského popového interpreta - v tomto případě interpretky. 

K zpěvaččiným prvním velkým úspěchům patří vítězství s písní Slová na Bratislavské lyře v roce 1970. Následovala účast na světových festivalech, například v Riu de Janeiro, Athénách nebo Sopotech. I když podnikala častá zahraniční turné a patřila k nejexportnějším slovenským zpěvačkám, zvládala při tom všem i rodinný život a vychovala dva syny.

Během let natočila pěknou řádku alb, mezi ty výjimečné patří desky Obrázky dní a Cestovný poriadok, které přinesly výhradně původní tvorbu. Povedlo se jí však i jedno z posledních řadových alb nazvané Včera a dnes, kde opět prokázala svou kreativitu a moderní hudební cítění. Natočila však i muzikálové laděné album Dotknúť sa hviezd stejně jako desku v němčině.

V posledních letech vystupuje Marcela Laiferová s komorním pořadem šansonů, vedle toho je rovněž autorkou několika úspěšných knih. A není to tak dlouho, co jí vyšlo výběrové album 20 NAJ II., které navazuje na úspěšnou "jedničku".

Zpěvaččinu profesní kariéru i životní peripetie připomíná kniha Legendy československé populární hudby - 70. - 80. léta, kterou koncem loňského roku vydalo nakladatelství Grada Publishing.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám