Hlavní obsah

Science show, studentské divadlo i výstava plná otazníků v gymnáziu v Bílovci

5. 12. 2016, 13:34
Novinky, Lenka Hatlapatková

Výstavu plnou otazníků, divadelní skeč i zázraky vědy, to vše mohou spatřit návštěvníci Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci, které se ve dnech 9. prosince a 17. ledna otevře veřejnosti.

Foto: Archiv GMK
Článek

„Vše začne v 9 hodin, kdy jsme pro žáky devátých tříd připravili ve spolupráci se Světem techniky z Dolní oblasti Vítkovic Science Show s ukázkami experimentů. Dobrovolníci si budou moci například nechat zmrazit ruku kapalným dusíkem, nebo vyzkoušet svou nehořlavost, spatří samonafukovací balonky, vyzkoušejí účinnost vzduchových děl nebo kreslení laserem,“ přiblížil první část pestrého programu Vít Schindler, ředitel Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci.

Širší veřejnosti se historická budova gymnázia, která byla v Bílovci postavena před 114 lety, otevře ve 14 hodin a prostorami školy, jež 3. září letošního roku oslavila 70. výročí své novodobé existence, budou příchozí provázet studenti. První zajímavá zastávka se nabízí už ve vestibulu, kde je instalována česko-německá dvojjazyčná výstava dokumentující odsun Němců z regionu Kravařska.

„V 16 a 18 hodin společně vystoupí oba školní pěvecké sbory a v 17 hodin představí naši žáci divadelní skeč Před bouří, která měla v listopadu premiéru na alternativní scéně Divadla loutek Ostrava. Autory textu a hudby jsou naši studenti, kteří společně se spolužáky hru inspirovanou replikou Prospera ze Shakespearovy romance Bouře nastudovali a zajistili i hudební doprovod,“ uvedl Vít Schindler a zdůraznil širokou paletu zájmů studentů gymnázia, mezi nimiž jsou literární, hudební a sportovní talenty i mladí lidé nadaní na matematiku, fyziku a jiné obory.

„Sázíme na multioborovost,“ říká ředitel gymnázia už v minulosti proslaveného svými matematickými třídami a matematickými semináři pořádanými ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci. Gymnázium je ostatně její fakultní školou.

„Kromě toho úzce spolupracujeme také s Vysokou školou báňskou TUO a Ostravskou univerzitou. A pro nadané matematiky a fyziky máme skvělou novinku – v listopadu jsme se stali fakultní školou Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. To ještě více rozšiřuje možnosti našich studentů,“ dodal ředitel gymnázia s tím, že v nadcházejícím školním roce počítá s přijetím nejméně deseti studentů s výborným prospěchem z matematiky, kteří by se chtěli tomuto oboru více věnovat a případně jít ve stopách úspěšných absolventů gymnázia.

K těm patří například viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík, hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler, tenistka Petra Kvitová nebo spisovatel Miroslav Žamboch.

Areál školy, kde bude program ukončen až ve 20 hodin, tvoří kromě historické budovy i přístavby z 80. let 20. století a domov mládeže se 135 místy. Gymnázium má laboratoře fyziky, chemie, biologie, učebny počítačové techniky, dvě knihovny, dvě tělocvičny, místnost pro zdravotní a relaxační techniky a posilovnu, areál s umělým povrchem pro atletiku, hry a další sporty i umělou horolezeckou stěnu a kuchyň s jídelnou.  

Reklama

Výběr článků