Hlavní obsah

Rožnov pod Radhoštěm bude hostit přední hráče na Panovu flétnu

Novinky, Klára Blažková

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Prostory Janíkovy stodoly ve Valašském muzeu v přírodě rozezní magický zvuk Panovy flétny, a to jak v podání mezinárodně uznávaných profesionálů, tak i mladých talentovaných nadějí. Ve dnech od 5. do 7. října 2017 se zde koná první ročník Mezinárodního hudebního festivalu Božská flétna.

Foto: Vojtěch Havlík

Liselotte Rokyta, organizátorka festivalu a celosvětově uznávaná hráčka na Panovu flétnu.

Článek

V úvodním čtvrtečním koncertu pod názvem Karpatské toulky se od 19.00 hodin představí vynikající rumunský interpret Radu Nechifor, který je zároveň nejlepším žákem legendárního mistra Panovy flétny Gheorghe Zamfira. Své umění ukáže i organizátorka festivalu a mezinárodně uznávaná hráčka na Panovu flétnu Liselotte Rokyta. K ní se ovšem připojí i valašští zpěváci Pavel Ptáček, Vojtěch Goláň a Lenka Vaculíková, všichni za doprovodu Vojenského uměleckého souboru Ondráš z Brna.

V pátečním koncertu Klasika & experiment rovněž od 19.00 hodin se představí libozvučný duet Panovy flétny a kytary. Matthijs Koene (Panova flétna) a Stefan Gerritsen (kytara) jsou oba z Nizozemí a patří bezpochyby k nejerudovanějším interpretům v oblasti soudobé hudby. Klasický repertoár zavede váženého posluchače i do baroka, ale i k temperamentním rytmům Tanga v kompozicích Astora Piazzoly.

Sobotní odpolední koncert od 14.00 hodin je magickým propojením božských a královských píšťal v proměnách žánrů. V rožnovském Kostele Všech svatých zahrají Liselotte Rokyta spolu s českým varhaníkem mezinárodní reputace Jaroslavem Tůmou. Vstup volný.

Sobotní večerní Galakoncert od 16.30 hodin je slavnostním zakončením třídenního festivalu, koná se opět v Janíkově stodole a přinese hudební kaleidoskop s Panovou flétnou. Za doprovodu komorního orchestru Camerata Janáček zahrají Liselotte Rokyta a Matthijs Koene, k nim se připojí i mladá nizozemská hráčka Carina Bossenborek a šestnáctiletý talent ze Švýcarska Taras Berchtold.

A proč festival Panovy flétny v Rožnově? Rožnov pod Radhoštěm je díky specifické poloze na úpatí západních Karpat a jedinečnými prostory Valašského muzea v přírodě také ideálním místem pro konání festivalu o hudebním nástroji, který je s Rožnovem pevně spojen karpatským obloukem a rumunskou proveniencí.

Zakoupená vstupenka do Dřevěného městečka VMP platí jako vstupenka na festivalové koncerty v Janíkově stodole.

Reklama

Výběr článků

Načítám