Hlavní obsah

První certifikované přírodní zahrady na Vysočině

24. 5. 2011, 14:29
Novinky, Pavel Ratkovský

V Myslibořicích 19. května se uskutečnilo slavnostní předávání plaket v rámci projektu Přírodní zahrady bez hranic, který je podporován z prostředků Evropského fondu regionálního rozvoje Evropské unie v rámci programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Rakousko.

Foto: Chaloupky o.p.s.

Majitelé certifikovaných přírodních zahrad

Článek

V příjemném prostředí Domova na zámku v Myslibořicích a základní školy v Myslibořicích proběhlo slavnostní předávání plaket prvním přírodním zahradám na Vysočině. Předání proběhla za účasti radních kraje Vysočina Zdeňka Ryšavého a Tomáše Škarydy. Přítomna byla také zástupkyně dolnorakouské organizace Natur im Garten, vedoucího partnera projektu, Lisa Reck Burneo.

Předány byly dva druhy plaket. Ukázkovou přírodní zahradu získal park u Domova na zámku v Myslibořicích a školní zahrada u základní školy v Myslibořicích. Plaketu „přírodní zahrada“ získalo jedenáct majitelů soukromých zahrad.

„Projekt Přírodní zahrady bez hranic jsme zahájili v červnu 2009 a od začátku nás podporuje kraj Vysočina. Společně jsme připravili úvodní konferenci k projektu, která proběhla loni na začátku března v prostorách Krajského úřadu a za účasti nejvyšších zástupců Kraje a vzácných hostů z Dolního Rakouska, jako je náměstek dolnorakouského hejtmana pan Mag. Wolfgang Sobotka. Velmi si této spolupráce a podpory ceníme a připravuje již společně kroky na další rozvoj přírodních zahrad na Vysočině i po ukončení projektu, které bude v červnu roku 2012,“ uvedl RNDr. Jozef Zetěk, ředitel Chaloupky o. p. s.

Pro účastníky byl připraven také doprovodný program. Na zámku, kromě prohlídky rozkvetlého parku, bylo možné shlédnout výstavu Myslibořický zámek a park v proměnách času a výstavu fotografií z certifikovaných soukromých zahrad. Bohatý program byl připraven i na základní škole, kde děti přítomným představily praktické ukázky z výuky, rukodělné činnosti a pozorování přírody ve školní zahradě.

Akce se zúčastnila i delegace 18 zástupců partnerů v rámci multilaterálního projektu Zahrada – místo pro celoživotní vzdělávání, do kterého je zapojeno Německo, Polsko, Španělsko, Rakousko, Nizozemsko a Česká republika.

Další kolo certifikace a předávání plaket proběhne v září tohoto roku.

Reklama

Související témata:

Výběr článků