Hlavní obsah

Přijede? Obyvatelé Berouna budou opět čekat na historickou tramvaj

27. 4. 2014, 16:00
Novinky, Patrik Pařízek

Již počtvrté se na náměstí v Berouně uskuteční netradiční setkání lidí v prvorepublikových kostýmech. Čekat budou historickou tramvaj. Inspirací k akci je futuristická pohlednice s vyobrazením budoucnosti s tramvajovým provozem ve městě. Letos je to přesně 100 let, kdy ji vydal berounský knihkupec.

Foto: Patrik Pařízek

Zástup nedočkavých cestujících vyhlíží tramvaj

Článek

Historická pohlednice Beroun v budoucnosti, s fotokoláží historického centra a dvou jedoucích tramvají vydaná berounským knihkupcem Václavem Athonym roku 1904, ukazuje, že se představa o moderní době v Berouně od té dnešní trochu lišila.

„Tyto pohlednice, v Berouně vznikly celkem tři motivy, patří k tvorbě zlatého času pohlednic, tj. z počátku 20. století, určitě k nejzajímavějším, které byly tenkrát vydávány. Některé málo viděné kusy dosahují na filokartistických aukcích vysokých částek," přiblížila sběratelka pohlednic Ilona Voráčková.

Dobová pohlednice se stala podnětem pro netradiční setkání (happening), díky kterému splníme přání našich dědečků a babiček alespoň na jeden den. Na Husově náměstí utvoří v pátek 2. května ve 14 hodin účastníci akce u kašny se sv. Janem Nepomuckým shluk, který znázorní čekání na opožděnou tramvaj.

„Uvítáme, pokud přijdou návštěvníci ve starém oblečení ve stylu první republiky. Mohou si vzít i další rekvizity – třeba kola, deštníky, zavazadla apod.,” prozradila jedna z pořadatelek Michaela Císařová.

Následovat bude putování po náměstí, kde se budou cestující vyptávat náhodných kolemjdoucích: Odkud pojede ta tramvaj? Nevíte, kde je zastávka tramvaje? apod. Zapojit do zajímavého setkání se může určitě každý. Na zastávce poblíž muzea bude čekat i dobový průvodčí, který cestujícím označí jízdenky berounské elektrické dráhy.

Přehled realizovaných happeningů a více informací naleznete zde. Účastníci se mohou přihlašovat i prostřednictvím facebooku.

Reklama

Související témata:

Výběr článků