Hlavní obsah

Pražský hrad otevře pro veřejnost reprezentační prostory

27. 4. 2014, 20:24
Novinky, Ivana Kvasnicová

Nepřístupné reprezentační prostory Pražského hradu se otevřou pro zájemce v sobotu 3. května. Pracovníci Správy Pražského hradu je provedou sály, ve kterých se odehrává ceremoniální život. Uvidí např. Rothmayerův sál, Španělský sál, Rudolfovu galerii nebo salony Jižního křídla Nového paláce.

Foto: Ivana Kvasnicová
Článek

Pražský hrad je nejvýznamnější českou památkou stojící na skalnatém ostrohu nad řekou Vltavou v centru Prahy. Postupnými přístavbami a úpravami vznikl z hradiště založeného v 9. století jeden z největších hradních komplexů na světě.

Hrad tvoří rozsáhlý soubor paláců a církevních staveb rozmanitých architektonických slohů - od staveb románských z 10. století přes gotické ve 14. století po zásahy architekta Josipa Plečnika v období 1. republiky i poslední úpravy z konce XX. století.

Pražský hrad je otevřen denně: 1. 4. až 31. 10. od 5 do 24 hodin, a to: Starý královský palác, expozice Příběh Pražského hradu, Bazilika sv. Jiří, expozice Svatovítský poklad, Zlatá ulička, Obrazárna Pražského hradu, Prašná věž, Katedrála sv. Víta, Rožmberský palác a Velká jižní věž katedrály.

Reprezentační prostory Pražského hradu

Prostory určené pro přijímání oficiálních návštěv prezidenta vytvářejí okruh v prvním podlaží všech křídel tzv. Nového paláce. Některé z nich sloužily jako reprezentační a obytné prostory panovníků již v 16. století. V době tereziánské přestavby v 18. století byly upraveny salony v jižním křídle a po roce 1918 byl okruh dobudován o vstup v západním křídle.

Z Matyášovy brány vede Pacassiho schodiště přímo do reprezentačních salonů v jižním křídle a Sloupová síň s Rothmayerovým sálem do velkých sálů severního křídla. V něm vznikly v 16. století pro sbírky císaře Rudolfa II. dva velké sály - Španělský sál a Rudolfova galerie. Středním křídlem Nového paláce vede Široká chodba, k níž přiléhají Nové salony, upravené v 60. letech 20. století. Janákova hala a Oktogon spojují střední křídlo paláce s jižním.

„V sobotu 3. května budou v době od 9. do 16.30 hodin otevřeny reprezentační prostory Pražského hradu. Návštěvníci tak budou mít opět možnost vidět běžně nepřístupné sály, salonky a místnosti, ve kterých se na Pražském hradě odehrává ceremoniální život. Návštěvníci mají možnost vidět např. Rothmayerův sál, Španělský sál, Rudolfovu galerii a salony Jižního křídla Nového paláce (např. Trůnní sál, Brožíkův sál či Habsburský salon). Po celé prohlídkové trase budou podávat výklad o zařízení a využití sálů pracovníci průvodcovské služby Správy Pražského hradu. Přístup do reprezentačních prostor bude Matyášovou branou z I. nebo II. nádvoří,” uvedl Mgr. David Šebek, mluvčí Správy Pražského hradu.

Reklama

Výběr článků