Hlavní obsah

Prázdninová výstava představí více než tisícovku panenek

30. 6. 2017, 16:08
Novinky, Alena Babicová

Více než 1300 panenek, stovky medvídků, historických kočárků a kolébek bude k vidění na autorské výstavě Sběratelské panenky Moniky a Nikol Chmelařových. Výstavu, která je svým rozsahem největší v České republice, můžete navštívit denně po celé letní prázdniny ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU ve Zlíně.

Foto: archiv 14|15 BAŤŮV INSTITUT
Článek

Na výstavě budou k vidění panenky různých velikostí a materiálů. Ve sbírce jsou zastoupeny jak historické panenky, kdy nejstarší byla vyrobena okolo roku 1890, tak i modernější barbie či rebornovaná miminka.

„K panenkám máme vztah celý život. Do sbírky přibývají jak sběratelské kusy, tak i panenky z hračkářství, když nás něčím upoutají. Jedním ze skvostů naší sbírky je panenka, kterou nám věnovala maminka Lucie Hadašové, české miss 2007. Tato panenka pochází z období kolem roku 1920 a je vyrobena z biskvitu, což je jemný porcelán bez glazury,“ uvedla majitelka a sběratelka Monika Chmelařová.

„Naší vášní se stalo rebornování, což je speciální technika výroby realistických panenek. Na výstavě mohou návštěvníci vidět hned několik rebornovaných panenek, které získaly mezinárodní ocenění,“ doplnila Nikol Chmelařová, dcera majitelky sbírky, která pokračuje ve sběratelské tradici.

Výstava nabídne také stovky medvídků, historických kočárků i kolébek, které k panenkám neodmyslitelně patří. Nejstarší kočárek sbírky je z roku 1876 a k vidění bude i kolekce kočárků od nejstarší anglické značky Silver Cross. Zajímavým kouskem je také Medvídek podle prince George. Na celém světě je pouze 500 kusů tohoto medvídka, jenž je z dílny známé německé firmy Hermann.

„Po velkém úspěchu výstavy panenek, která se konala ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU před třemi lety, jsme se rozhodli opět tuto výstavu Moniky a Nikol Chmelařové uspořádat. Sbírka se mezitím rozrostla o další panenky, které nyní mohou návštěvníci u nás vidět. Pro děti máme připravenu také interaktivní hru a věřím, že zážitek bude pro všechny nevšední,“ uvedla Ing. Petra Kubíková, ředitelka 14|15 Baťova institutu, p. o.

Výstava se koná od 1. července do 31. srpna v konferenčních sálech v 15. budově továrního areálu. Otevřena je denně od 10.00 do 18.00 hodin. Vstupné: dospělí 69 Kč, děti, studenti a důchodci 39 Kč a děti do 3 let zdarma.

Reklama

Výběr článků