Hlavní obsah

Pošta v Sedloňově funguje sto padesát let, místní pamětihodnosti zobrazují nové poštovní známky

24. 6. 2020, 21:34
Novinky, Dana Ehlová

Jeden a půl století existence poštovního úřadu v obci oslavili 20. června v Sedloňově, obci pod Orlickými horami. Uspořádali Den sedloňovské poštovní známky, vydali vlastní známky a vyzvali místní děti i renomované výtvarníky, aby vyzdobili symbolické poštovní schránky vyrobené z kartonu.

Foto: Dana Ehlová

Starostka Sedloňova Hana Ježková s novými poštovními známkami.

Článek

Podobu známek navrhla známá výtvarnice a řezbářka Jarmila Hladová, která už mnoho let žije právě v Sedloňově. „Vznikly čtyři návrhy sedloňovských pamětihodností – kostela, lípy, znaku. A protože jsme si nakonec nedovedli vybrat, tak jsme použili všechny čtyři. Známky jsou povedené a určitě se stanou předmětem sběratelského zájmu filatelistů,“ uvedl před slavnostním křtem Josef Ježek.

Ještě předtím připomněla starostka Hana Ježková, že poštovní úřad zde vznikl 1. července 1870 a dále konstatovala: „Je paradoxem, že slavíme v době, kdy bojujeme o jeho zachování, protože by měl být v rámci redukce poštovních služeb zrušen.“ Uvedla také, že pošta patří mezi základní služby a že věří v její zachování v obci.

Autorka známek Jarmila Haldová působí v Sedloňově i jako kronikářka, a tak účastníky slavnosti seznámila s historií pošty jako instituce a samozřejmě také s důležitými daty zdejšího poštovního úřadu.

O sedloňovské poště v historických zápisech mimo jiné vyčetla: „Po zřízení úřadu se sem z Dobrušky přivážely zásilky denně, i v neděli. Zároveň byl ustanoven poštmistrem Johann Dörner, který byl také starostou a majitelem čp. 19. Pošta je doložena i písmákem Aloisem Beerem, který ji zakreslil do plánku obce. Poselská pošta zde trvala do 1. 11. 1871, toho dne sem přijela první jízdní pošta a přes Sedloňov bylo navázáno spojení mezi Novým Městem a Olešnicí. Dosavadní posel pak opatřoval spojení jen mezi Sedloňovem a Deštným.“

Archy s půvabnými známkami a originální poštovní schránky, které z kartonu vyrobila firma Servisbal Obaly a kresbami vyzdobily děti spolu s výtvarníky, jsou nyní vystaveny v prostorách obecního úřadu.

Reklama

Výběr článků