Hlavní obsah

Pátý ročník prestižní soutěže Vinařství roku 2013 zná své finalisty

14. 2. 2014, 12:25
Novinky, Kateřina Martykánová

Sestava devíti kandidátů, kteří budou bojovat ve třech kategoriích v soutěži o titul Vinařství roku 2013, je již známa. Prestižní vinařská soutěž vyvrcholí 27. března v pražském Veletržním paláci. Celkového vítěze a držitele titulu Vinařství roku 2013 spoluurčí svými hlasy letos poprvé veřejnost.

Foto: Svaz vinařů ČR
Článek

Proti předchozím letům byl upraven systém hodnocení, do kterého se nyní zapojují mnohem více odborníci z okruhu vinařů, pedagogů, sommelierů, novinářů, segmentu Horeca i obchodníků.

Z hodnocení 18 nezávislých významných osobností vinohradnicko-vinařského oboru vzešel v uplynulém týdnu žebříček firem, z nichž se vždy 3 nejlepší probojovaly do finále v kategoriích rozdělených podle velikosti společnosti. Ve finále soutěže o titul Vinařství roku 2013 budou bojovat následující vinařské společnosti:  

KATEGORIE MALÁ VINAŘSTVÍ (produkce do 50 000 l):

Vinařství Glosovi

Víno J. Stávek Vinařství

Proqin, s.r.o.    

KATEGORIE STŘEDNÍ VINAŘSTVÍ (produkce 50 001 – 250 000 l):

Moravíno, s.r.o.

Sonberk, a.s.

Vinařství Vladimír Tetur    

KATEGORIE VELKÁ VINAŘSTVÍ (produkce nad 250 000 l):

Vinné sklepy Valtice, a.s.

Zámecké vinařství Bzenec, s.r.o.

Znovín Znojmo, a.s.

Zásadní změnou proti minulým ročníkům je, že vinařství budou letos rozdělena do třech kategorií podle velikosti produkce vína.

„Chceme poskytnout rovné šance všem vinařstvím, právě s přihlédnutím k jejich velikosti,” uvedl prezident Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray a dodal: „do letošního ročníku mohli navrhnout k přihlášení vinařství jednak oborové organizace a vinařské spolky, ale opět měla možnost zaslat přihlášku i samotná vinařství“.

Z 9 nominovaných potom na konci února vybere odborná porota vítěze v kategorii malé, střední a velké vinařství. Porotu budou tvořit zástupci vinohradníků a vinařů, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, odborného školství, enogastronomie, somelierství a odborného tisku, kteří budou opět u jednotlivých vinařství posuzovat objektivní a subjektivní kritéria.

Na rozdíl od jiných vinařských soutěží v ČR je soutěž o titul Vinařství roku postavena na komplexním posuzování vinařských společností – tedy nejen na základě kvality vyráběného vína, ale také podle toho, jak svým podnikáním přispívají k pozvednutí, rozvoji a modernizaci oboru vinařství. A které z vinařství má tedy největší šanci na úspěch?

„Zjednodušeně řečeno je to vinařství, které produkuje nejlepší vína a současně je nejlépe řízeno,” vysvětlil Tibor Nyitray.

Vítěze letošního ročníku Vinařství roku 2013 poprvé spoluurčí veřejnost svým hlasováním v soutěži Mediatel Vindemia publica 2013, kdy budou lidé vybírat z devíti nominovaných vinařství a prostřednictvím internetu jim zasílat hlasy. Titul Vinařství roku 2013 bude udělen jednomu z vítězů jednotlivých kategorií (malé vinařství, střední vinařství, velké vinařství), které při hlasování veřejnosti získá největší počet hlasů od veřejnosti.  

Kompletní výsledky letošního ročníku Vinařství roku budou vyhlášeny na slavnostním galavečeru 27. března, který se tentokrát uskuteční v prostorách Malé dvorany Veletržního paláce Národní galerie.

Reklama

Související témata:

Výběr článků