Hlavní obsah

Památkové domky Slovácka po roce opět otevřou své brány

17. 6. 2020, 9:54
Novinky, Veronika Friedlová

Proběhlo již pět ročníků Víkendu památkových domků a ani koronavirová krize nestojí v cestě ročníku letošnímu. Tentokrát se do památkových domků a malých muzeí Slovácka vydáme poslední víkend v červnu, tedy 27. a 28. 6.

Foto: Archiv Regionu Slovácko

Starý kvartýr v Lužicích

Článek

Po oba dny bude od 9 do 17 hodin zpřístupněno celkem 51 objektů na území Slovácka. Z toho některé, do kterých se jindy návštěvník nedostane. A to z toho důvodu, že se objekt nachází na soukromém pozemku, je součástí bydlení majitelů nebo slouží ke spolkové činnosti v obci.

„Lidová architektura a malá muzea na Slovácku jsou cenným dokladem naší historie, života našich předků a pro drobné obce Slovácka mnohdy jedinou turistickou atraktivitou. Prostřednictvím akce Víkend památkových domků usilujeme o rozvoj cestovního ruchu v menších obcích, protože věříme, že význam těchto památek není zanedbatelný a památkové objekty si zaslouží pozornost,“ uvedl Ing. Stanislav Blaha, předseda správní rady Regionu Slovácko.

V rámci doprovodných programů se lze těšit na průvodcovskou službu téměř ve všech objektech. Některé domky pak připravují ještě něco navíc.

Třeba v Trchalíkově usedlosti v Šumicích se bude již tradičně péct chleba v peci a buchty ve výminku, budou zde také ukázky kovářských prací. V Hasoňově chalupě bude ukázka pletení košíků a výrobků ze šustí. V zámecké konírně v Miloticích proběhne vernisáž k výstavě Dalibora Gregora „Jízda králů – Hrdost, úcta, tradice“.

Muzeum Bystřice pod Lopeníkem chystá výstavu kočárků, fotografií, ochutnávku džemů a sirupů. V Tvarožné Lhotě zase ochutnáte oskerušové výrobky, neboť oskerušemi je tato obec proslulá. V Šardicích připravili výstavu ze soukromé sbírky s názvem „Šátky, čepce, zástěrky našej stařenky“. V Bukovanském mlýně proběhne ukázka výroby kraslic.

Novinkou letošního ročníku jsou turistické vizitky, které budou k zakoupení v některých památkových objektech nebo v informačních centrech regionu. Památkovým domkům je věnován propagační materiál, kde jsou uvedeny všechny letos zapojené objekty. Součástí je i 11 tipů na cyklotrasy, propojující jednotlivé památkové domky či muzea.

Mezi nově zapojenými objekty jsou: Dubňany – expozice hornictví a sklářství, Hluk – Muzeum ve věži, Terezín - Muzeum vinařství a venkova, Vacenovice – Habánský sklep a Žarošice - Muzeum obce.

Většina objektů bude otevřena po oba dny v čase 9.00 – 17.00 hodin, nicméně s ohledem na provoz, který velmi často zajišťují nadšenci a dobrovolníci, mají některé objekty menší omezení provozu. Výjimky tvoří Mikulčice, kdy bude po oba dny otevřeno od 14 do 18 hodin, Dolní Bojanovice otevřou od 13 do 17 hodin.

Další informace k této akci budou k dispozici v informačních centrech regionu a na webových stránkách www.slovacko.cz. Aktuální informace lze sledovat na facebookové události. Akce vznikla za podpory Zlínského kraje. Pořadatelem akce je Region Slovácko – sdružení pro rozvoj cestovního ruchu, ve spolupráci s Turistickou asociací Slovácko, z. s.

Reklama

Výběr článků