Hlavní obsah

Ortopedové ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně jako první v ČR vyzkoušeli nový typ navigace

16. 6. 2020, 13:44
Novinky, Dana Lipovská

Náhrady kolenního kloubu jsou na Ortopedické klinice Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU nejčastější plánovanou ortopedickou operací. I proto včera operatéři měli vůbec poprvé v České republice možnost vyzkoušet nový přístroj počítačové navigace.

Foto: archiv FNUSA
Článek

Počítačová navigace napomáhá operatérovi v přesném uložení implantátu i vyvážení okolních měkkých tkání.

„Nový navigační přístroj významně zjednodušuje odběr referenčních bodů z operované končetiny, který je nutný pro přesné zacílení endoprotézy. Na druhé straně dává širokou škálu možností pro zkušeného operatéra k úpravě postavení implantátu podle aktuální anatomické situace i podle stavu okolních měkkých tkání. Tento nový navigační přístroj je dalším významným krokem v implantologii totální náhrady kolenního kloubu s předpokladem prodloužení životnosti totální náhrady. A samozřejmě je tím pádem velkým benefitem pro pacienta," konstatoval přednosta Ortopedické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU MUDr. Tomáš Tomáš, Ph.D. a dodal, že prozatím používali starší model, u kterého je přesné zacílení implantátu významně složitější.

„V posledních deseti letech operativa za pomocí počítačové navigace poněkud „zamrzla“ na složitosti odběrů referenčních bodů a dalších drobných komplikacích. Některá pracoviště ji proto vůbec nepoužívají.”

Nový přístroj počítačové navigace firmy BBraun byl ortopedům z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně zapůjčen právě proto, že mají s navigací dlouholeté zkušenosti. Prozatím si ho budou pouze půjčovat na konkrétní operace.

Reklama

Výběr článků