Hlavní obsah

Novorozenci v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně mají nový transportní inkubátor

3. 5. 2018, 9:40
Novinky, Dana Lipovská

Novorozenecké oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně získalo nový moderní transportní inkubátor za téměř dva a půl miliónu korun. Slouží pro okamžitý transport akutně vzniklých patologických stavů novorozenců, které vyžadují specializovanou péči.

Foto: Adéla Čuříková
Článek

Transportní služba pro novorozence je součástí regionálního systému péče o novorozence. Transportní tým je zcela samostatnou jednotkou.

„Tým tvoří lékař neonatolog, neonatologická sestra a záchranář, který je i řidičem sanitního vozu. Transportní služba je dostupná 24 hodin denně," uvedl primář Novorozeneckého oddělení Krajské nemocnice T. Bati MUDr. Jozef Macko.

Transportní inkubátor zajišťuje pro převoz dítěte adekvátní prostředí. Je opatřen vnitřním akumulátorem umožňující udržení termoneutrálního prostředí, monitorem vitálních funkcí, ventilačním přístrojem k zajištění umělé plicní ventilace a podávání kyslíku, elektrickou odsávačkou a infuzními dávkovači. Pro zajištění bezpečnosti jsou k dispozici měkké pásky k fixaci novorozence.

„Během transportu se snažíme dítěti zajistit co největší možný komfort, pokračujeme v terapeutických opatřeních a kontinuálním monitorování životních funkcí. Každým rokem realizujeme až osmdesát transportů novorozenců,” dodal primář Jozef Macko.      

Nákup transportního inkubátoru byl financován z evropských dotací Integrovaného regionálního operačního programu.

Reklama

Výběr článků