Hlavní obsah

Nemocnice Přerov veřejnosti připomene, jak si správně mýt ruce

15. 6. 2020, 9:11
Novinky, Lucie Drahošová

Správná hygiena rukou je v posledních měsících často skloňované téma, o kterém lze slyšet každý den. Na středu 17. června proto Nemocnice Přerov připravila osvětovou kampaň Zachraňte životy, mějte čisté ruce.

Foto: Lucie Drahošová
Článek

Akce nahrazuje tradičně v květnu konanou akci k příležitosti Světového dne hygieny rukou, kterou nebylo možné v důsledku koronovirové pandemie v tradičním termínu uspořádat.

Široká veřejnost je zvána na osvětové dopoledne ve středu 17. června do vestibulu přerovské nemocnice mezi lékárnou a RDG oddělením v době od 9:00 do 12:00 hodin.

„Cílem kampaně je připomenout důležitost správné hygieny rukou pro prevenci přenosu infekčních onemocnění. Naučit správný postup mytí rukou, který je obzvlášť v současné době mimořádně důležitý. Každý z nás by měl dbát na to, aby si ruce umýval správně. Všem příchozím také připomeneme, kdy a jak často je třeba ruce dezinfikovat,“ sdělila Bc. Bronislava Budinová, hlavní sestra Nemocnice Přerov.

Ve vestibulu nemocnice budou připraveny ukázky správného mytí a dezinfekce rukou i informativní osvěta ohledně rizika přenosu infekcí.

„Většina lidí si myslí, že výuku správné hygieny potřebují pouze děti. Nejen epidemie koronaviru ukázala, že je to ale velký omyl. Drtivá většina lidí si myje ruce nedostatečně a navíc mnozí si nemyjí ruce vždy, kdy by měli. Ruce je potřeba umývat po toaletě nebo před i po jídle, ale také po zakašlání, kýchnutí, smrkání a také po jakémkoliv návratu z venkovního prostředí,“ upozornila Bc. Bronislava Budinová s tím, že ruce je potřeba mýt nejen na dlaních, ale i shora a mezi prsty, což jsou nejčastěji opomíjená místa.

Hygiena rukou je přitom důležitá zejména kvůli prevenci přenosu infekčních a průjmových onemocnění, která mohou být mnohdy vážná. Prevence je přitom poměrně jednoduchá. Je ale potřeba ji provádět správně.

„Typickými chorobami nemytých rukou jsou například virová hepatitida typu A, chřipka, salmonelóza, rotavirové infekce či enterovirové infekce,“ doplnila hlavní sestra.

V rámci akce Zachraňte životy, mějte čisté ruce budou zdravotníci v Přerově zájemcům názorně ukazovat správné mytí rukou, opravovat jejich techniku a také kontrolovat správné umytí pomocí speciální UV lampy. Zároveň je cílem zdravotníků motivovat návštěvníky i k důslednému vyžadování takovéto hygieny od okolí – ať už od blízkých a známých, nebo třeba i od zdravotnického personálu, který může být rovněž přenašečem choroby.

Reklama

Výběr článků