Článek
I vycpané hlavy nepřátel
Exponáty nabité výstavní prostory najdete na výstavě v pražském Náprstkově muzeu nazvané Indiáni. Uvidíte originální sbírkové předměty získané českými badateli a cestovateli, velkoplošné fotografie, autentické filmové i fotografické dokumentace a zvukové nahrávky.
Mezi nejzajímavější předměty patří zmenšené trofejní hlavy ekvádorských Jívarů (tzv. tsantsy), péřová čelenka parikó brazilských Bororů nebo překrásná maska vlčí bytosti.
Napříč kontinenty
Náprstkovo muzeum na Betlémském náměstí uchovává unikátní sbírky čítající zhruba 20 000 předmětů získaných u původních obyvatel Ameriky.
Výstava je rozdělena na dvě části ve dvou patrech – první seznamuje návštěvníky s indiány Severní Ameriky, druhá část je zaměřena na kmeny Jižní Ameriky. Na výstavě je unikátní sbírka Vojty Náprstka, která reprezentuje dokumentované předměty Dakotů z Minnesoty sbírané v polovině 19. století.
Muzeum je před rekonstrukcí
„Náprstkovo muzeum se připravuje na celkovou rekonstrukci, aby mohlo své rozmanité sbírky důstojně prezentovat veřejnosti v rámci nových stálých expozic. Do té doby připravujeme pro návštěvníky zajímavé dočasné výstavy. Nyní zveme na atraktivní výstavu Indiáni. Oblíbené téma se do Náprstkova muzea vrací po čtyřech letech, kdy jsme představili svět románů Karla Maye. Výstava je ideálním cílem pro rodiny s dětmi, které hned u vstupu do muzea jistě nadchne pravé indiánské teepee,“ uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Romantika to žádná nebyla, jen boj o přežití
Život na severoamerických prériích byl tvrdý boj o přežití, romantika známá z mayovek, je jen nádhernou pohádkou. Války začaly s příchodem nenasytných bílých osadníků, když vypukla zlatá horečka nebo později objevení naftových polí a zřizování dobytkářských rančů, začal pro indiány soumrak dosud svobodného života. Nikdy neměli šanci, zrovna jako kmeny vyhlazované kvůli zlatu Španěly v Jižní Americe.
Ani Inuité, kterým jsme si zvykli říkat Eskymáci, neměli z příchodu bělochů užitek, drancování lovišť, alkohol a nemoci mezi nimi řádilo stejně jako mezi jiným původním obyvatelstvem napříč Amerikami.
Z výstavy alespoň částečně poznáme, jaký byl život v těchto komunitách, jak jejich členové žili, bavili se, jaká božstva uctívali.
Jediné minus expozice jsou mnohdy špatně čitelné popisky nalepené na skle chránící exponáty.
I něco pro děti
I děti si tu přijdou na své, jejich průvodci výstavou jsou dvě indiánské děti Winona a Amaru, které vyprávějí o zajímavostech z minulosti indiánů, seznamovat s jejich zvyklostmi, hračkami a dalšími vystavenými předměty.
Děti vyzkouší svoje smysly poznáváním zvuků zvířat, procvičí si čich a svoji zručnost při stavbě incké zdi či uzlování písma kipu. Naučí se rozeznat stylizované mytické bytosti na totemových sloupech a potkají se i s indiánskými a inuitskými strašidly.
Výstava potrvá do 1. září 2018.