Hlavní obsah

Náhrobky ze zrušeného židovského hřbitova jako dlažba na dvorky?

Novinky, Veronika Jurčová

Druhé scénické čtení ze série Made in Czechia uvede v pondělí 26. února v 19.00 v Dílně Městské divadlo Zlín. Groteskní Furianti vychází ze skutečné kauzy, která hýbe Prostějovskem. Autorem je Hynek Skoták, sochař, výtvarník a publicista, který se v poslední době věnuje také psaní divadelních textů.

Foto: Veronika Jurčová
Článek

„A úspěšných. Získaly si pozornost v posledních ročnících Dramatické soutěže, která navázala na Cenu Alfréda Radoka,“ připomenul dramaturg Vladimír Fekar. „V roce 2016 patřila mezi oceněné texty jeho Želvuška, groteska o chlapíkovi, který se před světem uzavírá do atomového krytu. O rok později zaujal právě hrou Furianti, kterou v rámci našeho cyklu uvádíme,“ doplnil.

Furianti jsou napsáni v hanáčtině a vyprávějí o tom, jak reagují majitelé jednoho malého domku na vsi na Prostějovsku, když zjistí, že o jejich nevšedně vydlážděný dvorek projeví náhle zájem židovská obec.

„V srpnovém horku jsem slyšel reportáž o lidech, kteří souhlasili, že odprodají židovské náhrobky, po kterých na dvorku léta šlapali. Zasáhlo mě to jako blesk. A pak jsem ty lidi viděl na fotkách. Za ty ukradené stély chtěli víc. A ještě víc. Ten příběh je pravdivější, než bych si přál. Jména jsou fiktivní, ale tihle lidé tady žijí s námi. A částky bohužel souhlasí,“ říká Hynek Skoták o své hře.

Režisérkou čtení bude Alexandra Bolfová, talentovaná studentka JAMU Brno, která se při přípravě na zkoušení hrou nesmírně bavila. „Na Furiantech mě fascinuje především to, jak mistrným způsobem dokázal autor přistoupit k tématu tak vážnému a v jistém slova smyslu i bolestivému, s naprostou lehkostí a nadsázkou, která působí to, že černý humor se stává ještě černějším, vyplňujíc vakuum uvnitř postav. O to děsivější je míra autenticity rezonující kdesi vpovzdálí historie nám ne až tak vzdálené, jak by se mohlo na první pohled zdát,“ řekla.

V klíčových rolích se objeví Pavel Vacek a Marie Vančurová, všechny ostatní postavy ztvární Radoslav Šopík a Romana Julinová. 

Výběr článků

Načítám