Hlavní obsah

Nadměrné pocení? Lze se ho částečně zbavit

28. 8. 2019, 12:00
Novinky, Dana Lipovská

Stále se zvyšující letní teploty s sebou přinášejí mimo jiné i zvýšené pocení. To je nezbytné pro zachování správné termoregulace, u některých jedinců je však vylučování potu nadměrné (tzv. hyperhidróza).

Foto: archiv FNUSA
Článek

Léčba je často svízelná, ale jsou k dispozici metody, které mohou být významně účinnější než použití běžně dostupných antiperspirantů. Lékaři v I. dermatovenerologické klinice Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU využívají k léčbě nadměrného pocení tzv. iontoforézu.

„Jedná se o velmi bezpečnou metodu, která využívá aplikace stejnosměrného proudu o nízké intenzitě do postižené oblasti. Pacientovi jsou na problematické místo přes vodou napuštěnou gázu přiloženy elektrody, jimiž je aplikován elektrický proud o malé intenzitě," upřesnil zástupce přednosty I. dermatovenerologické kliniky FNUSA a LF MU MUDr. Miroslav Nečas a dodal, že iontoforéza je kontraindikována u pacientů s kardiostimulátorem, kovovými implantáty a u těhotných.

Výsledky terapie se obvykle dostaví již po jednom až třech týdnech používání a efekt přetrvává i několik týdnů nebo měsíců. Poté stačí terapii zopakovat, což její účinky opět prodlouží. Iontoforézy využívá ve Fakultní nemocnici u sv. Anny až 80 pacientů ročně.

Nadměrné pocení lze úspěšně řešit také chirurgickými metodami.

„Na našem pracovišti provádíme torakoskopické hrudní sympatektomie, které mají prakticky okamžitý efekt, a to zejména při nadměrném pocení horních končetin. Ročně odoperujeme zhruba 10 až 15 pacientů s tímto problémem," uvedl zástupce přednosty I. chirurgické kliniky FNUSA a LF MU MUDr. Michal Reška.

Nadměrné pocení může být dáno vrozenou dispozicí a bývá také častější u obézních jedinců.

„Někdy může být i příznakem závažného onemocnění jako je cukrovka, onemocnění štítné žlázy či jiné endokrinologické onemocnění, nebo známkou chronického zánětu či dokonce nádorového onemocnění. V těchto případech však bývá pocení celotělové, není tedy omezeno pouze na místa typická pro hyperhidrózu – což jsou dlaně, plosky, podpaží nebo třísla," dodal MUDr. Miroslav Nečas.

Reklama

Výběr článků