Hlavní obsah

Na Zlínském zámku v sobotu obnoví tradici Svatoanenských slavností

19. 7. 2017, 12:53
Novinky, Kateřina Martykánová

Svatoanenská slavnost baronky Hauptové se na zlínském zámku uskuteční v sobotu 22. 7. od 17.00 do 23.00.Vystoupí na ní cimbálová muzika Cyril, známý historik Zdeněk Pokluda, romskou hudbu hrající kapela Gadže a další. Do 20.00 bude mimořádně otevřena Galerie Václava Chada a expozice Orbis Pictus Play.

Foto: Zlínský zámek o.p.s.

Zámek v roce 1888 , pohled od jihozápadu

Článek

Svatoanenské slavnosti na zlínském zámku pravidelně pořádal na konci 19. století baron Leopold Haupt na počest své choti. Obnova slavnosti po více než sto letech nabízí hudební program, vyprávění o zlínském zámku, možnost mimořádné prohlídky Galerie Václava Chada a expozice Orbis Pictus Play a rovněž večerní projekci legendárního filmu pro pamětníky Modrá hvězda.

Vstupné činí 120 korun a zahrnuje hudební program i volný vstup na výstavu obrazů Theodora Pištěka i do stálé expozice interaktivní výstavy Orbis Pictus Play Zlín.

Zájemci pouze o večerní projekci budou po 21.00 na nádvoří vpuštěni zdarma.

Návštěvníci akce si budou moci na nádvoří zakoupit občerstvení v podobě grilované krkovičky, cigárka či hermelínu. Vína i piva, jakož i nealkoholických nápojů je připraveno dostatečné množství.

„S obnovou tradice letní slavnosti začínáme skromně,“ říká Martin Pášma, ředitel společnosti Zlínský zámek, a dodává: „Využíváme jen dostupných možností programových, propagačních, gastronomických. Bez podpory města Zlína bychom slavnost neměli vůbec.“

Obnovená tradice má podle Pášmy znovu upozornit na předbaťovské dějiny Zlína a zlínského zámku. Podle něj řada obyvatel zajímavou historii zámku nezná,

dokonce neví ani to, že zámek v současnosti opět nabízí zajímavé kulturní a společenské zážitky. Tou zcela mimořádnou je výstava obrazů Theodora Pištěka.

„Rodina Hauptových byla posledním šlechtickým rodem, který zámek vlastnil,“ vysvětluje Pášma. „Baron Haupt, jeho choť, a především syn Štěpán navíc do dějin i podoby nejstarší zlínské budovy výrazně zasáhli. Bude poučné i zábavné si jejich dobu připomenout, a to v dnech kolem svaté Anny, dříve i na Zlínsku velmi uctívané světice.“

Při nepřízni počasí se hudební program přestěhuje do tzv. Divadelního sálku vedle kavárny. Pořadatelé nemají možnost zajistit rezervace platné současně pro konání akce venku či uvnitř, proto se rezervace ani předprodej vstupenek neuskuteční.  

Reklama

Související témata:

Výběr článků