Hlavní obsah

Na zádech čertovy kameny, v nohách desítky kilometrů

Novinky, Ludmila Brousilová

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Takový byl závod Drsňáků, který se odehrál o uplynulém víkendu (20. a 21. května) v okolí Lidečka, Horní Lidče, Pulčína, Lačnova nebo Francovy Lhoty. Úkolem pro soutěžící bylo najít v náročných horských podmínkách ukrytý poklad.

Foto: Ludmila Brousilová

Drsňáci 2016

Článek

Odvážlivců, které extrémní závod zlákal, bylo celkem šestatřicet. Osmnáct soutěžních dvojic do posledních minut netušilo, kde a v jakých částech regionu bude soutěž probíhat. Přitěžujícím byl také samotný start závodu, který směřoval k páteční půlnoci.

„Závod začal krátce po páteční třiadvacáté hodině a na soutěžící čekalo osm fyzicky, psychicky i vědomostně náročných úkolů,” říká Jaroslav Rumánek, který stojí za vznikem Drsňáků.

Dvojice zdolávaly s desítkami kilogramů kamení na zádech vrchol kopce nad Čertovými skalami, na Čubově kopci luštily pravěké šifry, přecházely slackline, zdolávaly bungee running, svépomocí rozdělávaly oheň nebo bez použití kalkulačky sčítaly a odčítaly v úseku dvou set metrů dvojciferná čísla.

„Poměrně náročným pro soutěžící bylo vyšplhání na zavěšený šraněk. Právě při této disciplíně se prověřila spolupráce mezi oběma členy týmu,” vysvětluje Rumánek.

Stanoviště byla rozmístěná po téměř celém mikroregionu Hornolidečsko. Na závodníky tak čekaly desítky kilometrů, které musely při plnění úkolů zdolat. A to v noci a bez možnosti spánku.

„Pro mě osobně bylo nejtěžší vynést kamení nad Čertovy skály. Muži si museli naložit minimálně patnáct kilo, ženy deset,” líčí dojmy ze soutěže Josef Slánský z Horní Lidče.

Kdo nesplnil jakýkoliv z úkolů, dostal trestné body, čili se musel přesunout na penalizační stanoviště, které spočívalo v přenesení pětadvacetilitrového barelu s vodou na vzdálenost jednoho kilometru, a to do pořádného kopce.

Týmy urazili během závodu Drsňáků kolem padesáti kilometrů. Někdo se nachodil víc, někdo měně. „Kdo získal trestný bod, musel se vrátit vždy do Lidečka, kde bylo penalizační stanoviště. A to třeba i z Čubového kopce nebo Pulčín,” vypráví Josef Slánský.

Nejlepší dvojice dokázala splnit všechny úkoly a najít schovaný poklad v čase 10 hodin 57 minut. „Zlato v kategorii mužů připadlo týmu ve složení Vojtěch Urban a David Mucha z Leskovce, stříbro získali Petr Šťastný a Ondřej Havlíček z Rudy nad Moravou. Nejlepší mezi ženami byla Klára Lišková a Zuzana Riedlová ze Zlína,” přibližuje výsledky Jaroslav Rumánek.

Drsňáci se stali nezapomenutelným závodem a někteří ze soutěžících si při něm sáhli až na dno svých sil. Týmy musely spoléhat na vlastní fyzické síly a důvtip. „Soutěž byla náročná, ale perfektní a skvěle zorganizovaná,” dodal na závěr Josef Slánský. Organizátorem závodu byli skauti z Lidečka a Horní Lidče.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám