Hlavní obsah

Na náměstí v Bohumíně se lidé budou učit třídit odpad

30. 5. 2014, 11:34
Novinky, Lucie Balcarová

Ekologická akce Třiďte s námi odstartuje v pondělí 2. června v 10 hodin na náměstí T. G. Masaryka v Bohumíně. Až do 15 hodin odpoledne se do jí budou moci zúčastnit nejen školáci, ale také široká veřejnost.

Foto: Lucie Balcarová

Motiv speciálních ekologických placek, které získají účastníci bohumínské akce Třiďte s námi.

Článek

V rámci osvětové akce představí zdejší technické služby BM servis svou vozovou techniku. Firma Eko-kom přiveze svůj vzdělávací projekt Tonda na cestách se spoustou soutěží. Děti budou třeba třídit odpad při soutěžní jízdě na koloběžkách, skládat domino či puzzle s ekologickou tematikou.

K vidění bude i výstava recyklovaných odpadů. Ti, kteří se do akce zapojí, dostanou placku s tematikou třídění odpadu, kterou pro tuto příležitost nechala radnice vyrobit. Za správné odpovědi na krátký ekologický kvíz bude možné získat od města sadu tašek na třídění odpadu. Těch radnice nakoupila rovnou tisícovku.

„Ekologická osvěta se nám vyplácí, když lidé více třídí, šetříme si vlastní skládku a méně platíme za likvidaci odpadu a navíc získáváme peníze za prodej vytříděného odpadu. Pro letošní rok jsme díky tomu mohli zlevnit cenu za odpad o deset procent u rodinných domů a o pět procent na sídlištích,“ uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura s tím, že v pořádání ekologických akcí chce radnice pokračovat i v příštích letech.

V celém městě je 125 stanovišť na třídění odpadu. Město provozuje sběrné dvory, do ulic vyjíždí i pojízdná sběrna, sváží se i zelený odpad a každým rokem radnice vydává také ekologický kalendář, který pak lidé dostávají přímo do schránek. Jsou v něm veškeré informace, kde je možné v Bohumíně odevzdávat odpad včetně provozní doby sběrných dvorů i termínů svozu odpadů.

Ročně stojí ve městě nakládání s odpady téměř 16 milionů korun, obyvatelé ovšem zaplatí ročně za odpad přes 13 miliónů korun, další zhruba tři milióny korun získalo vloni město právě jako odměnu za separaci odpadu. Vloni se v Bohumíně vytřídilo o zhruba 40 tun odpadů více než ve stejném období loni. Ročně se v Bohumíně vytřídí až 760 tun odpadu jako jsou plasty, sklo, papír, nápojové kartony a plechovky. Kromě toho se vyseparuje téměř 90 tun nebezpečného odpadu a elektrozařízení. Třídí se také oblečení (8,5 tuny) a zelený odpad (516 tun).

V Bohumíně funguje odlišný způsob platby za odvoz odpadů než ve většině měst. Poplatek se tady neplatí za osobu, ale za vývoz odpadových nádob. Při vybírání poplatku se nevychází z evidence obyvatel, ale z četnosti odvozu a velikosti odpadové nádoby.

Reklama

Související témata:

Výběr článků