Článek
Od středy 15. do pondělí 20. srpna se Šumperk proměnil v jeviště, na němž se střídali muzikanti, zpěváci a tanečníci ze všech možných koutů světa. Na pět stovek umělců pozvalo do města Sdružení přátel folklóru Severní Hané, které spolu s městem Šumperkem, Folklórním sdružením České republiky, postřelmovskými Markovicemi a šumperskými Seniory Mezinárodní folklorní festival pořádá.
Organizátoři měli opět z čeho vybírat, přihlásilo se jim 78 souborů ze zahraničí a 12 souborů z tuzemska. "Přípravný festivalový výbor nakonec vybral ty soubory, které v Šumperku ještě nevystupovaly, a také ty, jež jsou zárukou kvalitní souborové práce v oblasti uchování folklorních hodnot,“ uvedla ředitelka festivalu Libuše Drtilová.
Diváci tak mohli obdivovat soubory z Nového Zélandu, Filipín, Konga, Estonska, Srbska, Arménie, Slovenska, České republiky a Brazílie. Z českých a moravských souborů se představila Olešnica z Doloplaz, Salajka z Dambořic, Gajdošská muzika a tanečníci ze Starého Poddvorova, přerovská Rabussa, Kelt Grass Band ze Stránského, Calate z Ostravy, dolanská taneční skupina Máta, domácí Senioři, řecká taneční skupina Kalliopi a Cimbálová muzika Zbyňka Hrdličky, postřelmovská Markovice a Markovička a také dechové hudby - Modrá muzika ze Šumperka, bludovská Bludověnka a Dúbravanka z Valašských Klobouk.
"Jako každý rok to byla jedinečná podívaná. Obdivuju zejména naše, soubor Markovice je nejen organizátorem, ale také účastníkem festivalu a dovedu si představit, co je všechny ten týden stál úsilí," nechala se slyšet Jana Zemanová, která na festival s celou rodinou chodí už od samého začátku.

Arméni zaujali nejen tancem, ale i nespornou krásou tanečnic

Olešnica z Doloplaz s hanáckou rošádou uspěla na výbornou

Exotika z Nového Zélandu
