Hlavní obsah

Městská galerie současného umění PLATO nově sídlí v centru Ostravy

13. 4. 2018, 20:30
Novinky, Josef Zajíc

Městská galerie současného umění PLATO je od 11. dubna v novém sídle - bývalém hobbymarketu Bauhaus v centru Ostravy. Zahájením výstavy Dočasné struktury 1, odstartovalo PLATO programově nabitý týden nazvaný 5000 metrů čtverečných pro umění.

Foto: Josef Zajíc

Ostrava 13.4.2018 Městská galerie současného umění PLATO. 11.4.2018

Článek

Po pěti letech je Městská galerie současného umění PLATO na úplném začátku. Do bývalého hobbymarketu o rozloze téměř půl hektaru se letos na jaře přestěhovala z někdejší prodejny textilu, kde působila zhruba rok. Předtím sídlila galerie v multifunkční aule GONG v industriální Dolní oblasti Vítkovic.

Konečným sídlem Městské galerie současného umění PLATO se stanou za několik let zrekonstruovaná památkové chráněná městská jatka z konce 19. století.

Zahájením čtyř výstav v celoročním cyklu Dočasné struktury představuje PLATO návštěvníkům knihovnu, bistro a prodejnu - funkční site-specific umělecká díla, která šestice umělců navrhla přímo do prostor bývalého hobbymarketu. Jejich umělecké projekty doplňují pod názvem Koncept_dekor prezentace děl laureátů Ceny Jindřicha Chaloupeckého ze sbírky Magnus ART, která bude k vidění do 3. září 2018.

„Prázdný prostor bývalého Bauhausu chceme nabídnout umělcům, kurátorům a návštěvníkům, aby spolu s námi vybudovali a proměnili instituci pro současné umění. Je to jedinečná příležitost vnímat tento proces v přímém přenosu a podílet se na něm. Opět jsme na začátku a vše, co budou mít návštěvníci nyní k dispozici, je pouhý náčrtek k náčrtku, jak kdysi napsal Herman Melville o své knize Bílá velryba,” řekl ředitel Městské galerie současného umění PLATO Marek Pokorný.

Po středečním zahájení výstav nabídne PLATO od 12. dubna do 18. dubna 2018 více než desítku akcí a představení celkem přes 50 tvůrců a hostů z České republiky i zahraničí. Program zahrne performance, projekce, diskuze, ale také koncerty, divadlo, workshopy s umělci pro děti, rodiny i dospělé a edukační programy pro školy. 

„Myslím si, že otevření Městské galerie PLATO je událost nejen v rámci Ostravy, ale i v celé České republice. Vlastně tady na pěti tisících metrech čtverečných vzniká galerie, která je jakousi reinkarnací hobby marketu Bauhaus. Je to pro Ostravu šťastné období z hlediska kultury. Vlastně během dvou dnů nastávají tři zásadní události. Jednak jsme včera (10.4.2018) vyhlásili záměr nové architektonické soutěže na novou koncertní halu, která by měla splnit sedmdesátileté očekávání obyvatel Ostravy. Zastupitelstvo města Ostravy také schválilo darování pozemků Ostravské univerzitě pro stavbu Fakulty umění a Centra zdravého pohybu. No a nyní se otevírá cesta Městské galerie současného umění PLATO ke konečnému působení v historických městských jatkách až budou dostaveny. To počítám bude tak v roce 2020-21,” řekl při otevření galerie PLATO primátor města Ostravy Tomáš Macura.

PLATO je nová, dynamická a otevřená instituce založená městem Ostravy. Aktuální podoby současného vizuálního umění zprostředkovává od roku 2016. Založením PLATO vznikla poprvé po 22 letech samostatná veřejná instituce pečující o současné umění, aniž by budovala vlastní sbírku.

Reklama

Související témata:

Výběr článků