Hlavní obsah

Medvědi pyskatí po třech letech dorazili do zlínské zoologické zahrady

Novinky, Vratislav Konečný

Není to vůbec jednoduché získat pro zoologickou zahradu zvíře. Ač by se zdálo, že každý jedinec v rámci lidmi devastované planety by měl být okamžitě zachráněn, někdy se jednání táhnou. Většinou je to ale zvířatům ku prospěchu, pro přeživší druhy musí být vytvořeny vhodné podmínky.

Foto: Klaus Rudloff, Tierpark Berlin.

Další vzácný přírůstek zlínské zoo, medvěd pyskatý, v domovině ho hubí kvůli pověrám o jeho zázračných orgánech

Článek

Po dlouhých 3 letech usilovné práce se zlínské zoo splnil další chovatelský sen. V neděli 21. června přicestoval pár vzácných medvědů pyskatých. V Evropě je doposud chovaly pouze 4 parky.

Zlín úročí dlouholetou spolupráci s indickou zoo v Mysore a znovu po téměř 30 letech se vrací k chovu medvědů pyskatých. Transport z Indie až do Zlína proběhl v naprostém pořádku.

Výborná spolupráce se zoo v Indii

Zoo Mysore se stala partnerem zlínské zoo již v roce 2009, kdy se podařilo nastavit principy spolupráce a program výměny zvířat. Od té doby odcestovalo do Indie několik desítek zvířat.

„Bylo příjemné, když jsme mohli při WAZA konferenci v Indii navštívit naše přátele a kolegy v Mysore Zoo a znovu se setkat s našimi zvířaty. Troufám si tvrdit, že Zoo Mysore je nejúspěšnější zoo v Indii s vysokým standardem chovu ohrožených druhů zvířat. Vyniká nejen v chovu medvědů pyskatých, lvů indických, ale také velmi vzácných turů gaurů indických. A právě tento druh by mohl být tématem dalšího směrování zlínské zoo,“ uvedl k příjezdu medvědů ředitel Roman Horský.

ZOO Zlín před téměř 6 lety obdržela z Indie první pelikány skvrnozobé. „Letos odchovali svá první mláďata, takže příchod medvědů je opravdu symbolický. Přejeme si, abychom byli podobně úspěšní i v chovu medvědů pyskatých a stejně to vidí i evropský koordinátor v ZOO Lipsko. Spoléhá na to, že právě nově importovaní jedinci mohou výrazně prospět současné nepříliš zdravé evropské populaci, která doposud čítala 14 jedinců,“ doplnil Horský.

Uvidíte je o prázdninách, teď jsou v karanténě

„ZOO Zlín tak znovu obnovuje chov tohoto velmi nápadného medvěda. V minulosti medvědy pyskaté chovala v letech 1971 - 1989. Dvouletá zvířata, samec Druva a samice Saraswathi, svůj nový domov najdou v asijské části zoo, v bývalém výběhu medvědů ušatých. Společnost jim budou dělat giboni lara. Zhruba necelý měsíc stráví v povinné karanténě v chovatelském zázemí. V druhé polovině července je však už návštěvníci budou moci obdivovat v prostorném venkovním výběhu třeba při oblíbeném krmení,” doplnila mluvčí zahrady Romana Bujáčková.

Medvěd pyskatý patří mezi velmi výrazné druhy medvědů díky své huňaté srsti a dlouhým chlupům na uších, krku a plecích. Ve volné přírodě se živí hlavně mravenci, termity a ovocem. Hnízda hmyzu otvírá dlouhými osmicentimetrovými drápy na předních nohách. Při jídle dokáže zavřít nozdry a vysunout pysky, takže vsává kořist mezerou mezi chybějícími předními řezáky. Délka těla se u dospělých zvířat pohybuje od 1,5 do 1,8 m, váha pak od 100 až do 140 kg.

Domovinou tohoto druhu je Indie, Nepál, Bangladéš a také Ceylon, Žije převážně v lesích. Jeho početní stavy ve volné přírodě však neustále klesají nejen kvůli ničení životního prostředí, ale také kvůli lovu pro údajně léčivé části těla.

Výběr článků

Načítám