Hlavní obsah

Mecenáši Národního divadla pomohli zachránit lunety navržené Mikolášem Alšem

27. 4. 2014, 10:09
Novinky, Lenka Žáčková

Mecenáši Národního divadla, kteří nezastupitelně pomáhají financovat obnovu památek, které mají nedozírnou cenu, si opět zaslouží pochvalu. Mají na svém kontě další záchranu, a to lunet ve foyeru historické budovy zhotovené na návrh Mikoláše Alše.

Foto: Lenka Žáčková

Lunety ve foyeru historické budovy Národního divadla zhotovené na návrh Mikoláše Alše

Článek

Největší dík jednoznačně patří zlaté mecenášce ND Prof. Dr. Dadje Altenburg-Kohl. Tato milovnice umění je úspěšnou lékařkou a podnikatelkou. Od 70. do 90. let žila a pracovala v Německu a krátce po návratu do rodné Prahy založila Nadaci DrAK, která provozuje soukromé Muzeum Montanelli. Při jedné z návštěv Národního divadla řekla: „K Národnímu divadlu mám blízký vztah a velmi mi záleží na tom, aby o ně bylo dobře postaráno.”

Manažerka Mecenášského klubu ND Eva Sochorová se stará o chod klubu a jednotlivé mecenáše. Ke skvělému výsledku činnosti a podporovaným aktivitám samotného klubu krátce před dokončením práce restaurátorů sdělila: „Jsem velmi ráda, že restaurování lunet probíhá díky daru naší mecenášky prof. Altenburg-Kohl, neboť se jedná o obrovské kulturní dědictví, které jednou předáme našim generacím. Mecenášům jsme zprostředkovali jedinečný zážitek - prohlídku lunet. Chceme naše mecenáše co nejvíce přibližovat divadlu a nechat je nasát zdejší atmosféru. Za přítomnosti restaurátorů si důkladně prohlédli lunety z lešení, stáli tedy přímo u stropu foyer. To je vzácný okamžik, další opravy podobného rázu budou probíhat třeba až za padesát či více let." 

Měli jsme jedinečnou možnost si přímo z lešení prohlédnout pod samotným stropem nástěnné malby a považujeme to za jedinečný zážitek, ze kterého kousek přinášíme vám prostřednictvím malé fotodokumentace.

Zlatým mecenášem se stává dárce příspěvku od 250 000 Kč ročně, který Prof. Dr. Dadja Altenburg-Kohl, několikrát znásobila.

Stříbrným mecenášem se stává dárce příspěvku od 100 000 Kč ročně

Mecenášem se stává dárce příspěvku od 50 000 Kč ročně 

Patronem se stává dárce příspěvku od 10 000 Kč ročně

Přítelem se stává dárce příspěvku od 1500 Kč ročně

Reklama

Související témata:

Výběr článků