Hlavní obsah

Loni se v huti zranilo jen jedenáct lidí

Novinky, Petra Jurásková

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Žádný smrtelný, ani závažný úraz se v loňském roce nestal nikomu ze zaměstnanců Třineckých železáren. Úrazů s pracovní neschopností bylo celkem 11, tedy stejně jako v roce 2012. Nejčastěji se zaměstnanci léčili se zlomeninou, podvrtnutím nebo pohmožděním, v jednom případě šlo o opaření horkou vodou.

Foto: Petra Jurásková

Ilustrační foto

Článek

V průmyslovém podniku s více než 6 tisíci zaměstnanci jde o poměrně nízký údaj. Pro srovnání, v regionu Třinecka a Jablunkovska v loňském roce lékaři chirurgické ambulance Nemocnice Třinec ošetřili 7589 úrazů, z toho bylo 1437 dětí.  

„Vrátit se z práce poraněný a strávit několik dnů či týdnů na nemocenské je pro každého člověka noční můrou. Jsem rád, že v naší firmě takových případů ubývá,“ podotkl ředitel pro personalistiku a administrativu Ivo Žižka. Dodává, že na postupném snižování počtu zraněných lidí v areálu hutě se podílí jak sami zaměstnanci dodržováním zásad bezpečnosti, tak vedení podniku, které zavedlo celou řadu opatření, aby k úrazům nedocházelo.  

„U většiny případů se úraz stal vlivem lidského faktoru, a to nedostatečnou soustředěností při práci a pohybu. Jednou se na způsobení úrazu podepsala technologická porucha a jednou počasí, tedy námraza a následný pád,“ vysvětlil Zdeněk Gorecki, představitel pro bezpečnost a ochranu zdraví (BOZ) při práci.

Řečí odborníků BOZ představuje 11 úrazů za rok hodnotu 0,18 úrazu na 100 zaměstnanců a rok. To je v huti nejnižší hodnota za posledních deset let. Například před deseti lety v roce 2003 se zranilo 31 zaměstnanců, o dva roky později 20 a úrazovost postupně se zaváděním nejrůznějších opatření klesá.  

Bezpečností se Třinecké železárny intenzivně zabývají. „Výsledky úrazovosti jsou potvrzením správně nastavené politiky bezpečnosti a ochrany zdraví. Soustavně vyhodnocujeme existující rizika a také zlepšujeme podmínky bezpečné práce,“ dodal Zdeněk Gorecki.

„Huť rovněž pořádá tematické a konzultační akce na provozech, koordinuje BOZ mezi firmami při provádění oprav výrobních agregátů a další nadstandardní činnosti ve spolupráci s našimi odborníky na bezpečnost práce a pracovní prostředí,“ doplnil Václav Jakeš, ředitel odborné firmy ENVIFORM a. s., která dodává služby BOZ pro TŽ.  

Na všechny tyto činnosti dohlíží také Státní úřad inspekce práce. Právě ten udělil v loňském roce Třineckým železárnám titul Bezpečný podnik. A to proto, že největší zaměstnavatel na Třinecku splnil náročné požadavky kontrolního auditu, kdy inspektoři ocenili zejména razantní snižování úrazů v předcházejících obdobích i kvalitu systému prevence vzniku úrazu.

Výběr článků

Načítám