Hlavní obsah

Letošní Recyklační víkend v Národním technickém muzeu bude už sedmý v pořadí

Novinky, Eliška Paulová

Tradiční podzimní Recyklační víkend připravilo Národní technické muzeum v Praze společně s kolektivním systémem Elektrowin. Ve dnech 20.-22. září se akce uskuteční už posedmé.

Foto: Elektrowin a.s.

Elektrická pečenka

Článek

Odborníci z Národního technického muzea (NTM) se už těší na další přírůstky do sbírek, které dokumentují vývoj domácích elektrospotřebičů. Spotřebiče, které vám možná doma překážejí, můžete během Recyklačního víkendu přinést do muzea k posouzení. NTM už takto získalo desítky exponátů od dárců z celé České republiky.

Každý, kdo dorazí se spotřebičem do stánku Elektrowinu před budovou NTM, získá slevu ve výši 120 korun ze základního nesníženého vstupného, k tomu navíc drobný dárek. „Platí to i pro majitele spotřebičů, které si kurátoři muzea nevyberou,“ uklidňuje Jan Marxt z Elektrowinu. Po akci budou odvezeny na sběrný dvůr a recyklovány.

Při výběru spotřebičů do sbírek nehraje roli ani tak jejich stáří, jako spíš příběh. Ten může nejsnáze doložit dochovaná dobová dokumentace, například prodejní doklady, návody, trefou do černého jsou i zachovalé původní obaly.

Co dělá ze spotřebičů exponáty 

Podle Lucie Střechové, kurátorky sbírky Technika v domácnosti, navíc nejde ani tak o hledání unikátů, jako spíš o doplnění jednotlivých řad, které dosud nebyly kompletní.

Během loňského Recyklačního víkendu ji zaujal například holicí strojek Alfa vyrobený v 50. letech v Novoborských strojírnách, nebo dvouplotýnkový vařič ze stejného období.

Akce obvykle mívá dozvuky i po svém skončení. Lidé, kteří se o ní dověděli, ale neměli čas přijít, nabízejí zajímavé spotřebiče dodatečně. „Tímhle způsobem se ke mně dostala například elektrická kamínka, která jsou téměř sto let stará,“ popisuje Střechová.

Nevhodný svatební dar 

I proto NTM a Elektrowin před časem vyhlásily celoroční projekt s názvem Máte doma muzejní kousek? Ten umožňuje nabízet spotřebiče muzeu průběžně, jednou za čtvrt roku pak kurátoři vybírají pět spotřebičů s nejvýznamnějším přínosem pro sbírku. Jejich dárci obdrží rovněž odměnu.

Muzeum takto získalo například elektrickou vyhřívací dečku Gea z počátku 40. let 20. století, která má dodnes i původní obal. Dalšími spotřebiči, které si v muzeu vybrali, jsou například zachovalý televizor Tesla Silvia, který roky věrně sloužil v ZŠ Český Brod, nebo nevhodně zvolený svatební dar. „Je jím elektrická pečenka typ 163 A z produkce národního podniku Elektro-Praga Hlinsko vyrobená v roce 1960. Díky tomu, že vlastně nikdy nepoužívala,  je dodnes jako nová,“ vysvětluje kurátorka Lucie Střechová.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám