Hlavní obsah

Letní barokní festival během prázdnin nabídne desítky akcí

10. 7. 2017, 10:25
Novinky, Alena Lochmannová

Jeden z projektů Evropského hlavního města kultury Plzeň 2015 pokračuje pod názvem Západočeské baroko díky spolupráci s Plzeňským krajem i v letošním roce.

Foto: DEPO2015

Možnost prožít baroko všemi smysly do hloubky a krásy mají návštěvníci během několika slavností ve významných barokních lokalitách.

Článek

Možnost prožít baroko všemi smysly do hloubky a krásy mají návštěvníci během několika slavností ve významných barokních lokalitách, řada menších doprovodných akcí pak přiblíží barokní atmosféru prostřednictvím gastronomie, hudby, zvyků či omamných vůní.

Na slavnosti budou vypraveny speciální autobusy od KD Peklo, balíček zahrnující jízdné a program na místě je možné zakoupit přes Plzeňskou vstupenku.

Jak uvedla vedoucí Odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Krajského úřadu Plzeňského kraje Alena Svobodová, projekt „chce všem zájemcům představit baroko jako dobu krásy architektury, malířství, hudby ale především života. Chceme odstranit zažitý stereotyp, který považoval baroko za dobu temna. Náš projekt ukazuje, že tomu bylo právě naopak”.

V červenci a srpnu se odehraje pět slavností: v klášteře v Tachově (14. 7.), kde program pro autobusové abonenty zahrnuje i návštěvu Jízdárny ve Světcích; v Plasích v neotřelém duchu zvonařství (22. 7.); v Hrádku u Sušice (4. 8.) s ukázkami barokních tanců a šermu, historického sokolnictví i barokních vůní; klášter Kladruby pozve 5. 8. na klášterní noc s tanečním vystoupením a o slavnostní zakončení se postará Barokní slavnost na zámku v Manětíně 19. 8.

Středobod projektu Západočeské baroko tvoří Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici, kde též sídlí Centrum baroka, které bude přinášet nové poznatky o baroku nejen profesionální, ale i laické veřejnosti.

Celý areál muzea je jedinečným příkladem postupné obnovy unikátní barokní památky. Poslední fáze, renovace a dostavba východního ambitu a tří rohových kaplí dle původních, 300 let starých plánů architekta Jana Blažeje Santiniho, začne v létě 2017 a dovrší grandiózní proměnu ve vyhledávané poutní místo západočeského regionu.

Součástí projektu Západočeské baroko jsou také cyklotrasy, vedoucí za barokními skvosty malebnou krajinou severního Plzeňska.

Reklama

Související témata:

Výběr článků