Hlavní obsah

Lékaři Nemocnice Šumperk vyšetřuji podezřelá znaménka novým digitálním dermatoskopem

9. 8. 2016, 12:24
Novinky, Hana Szotkowská

Šumperští dermatologové začali vyšetřovat pacienty s pomocí digitálního dermatoskopu. Přístroj za 750 tisíc korun dokáže přehledně zmapovat znaménka celého těla a zároveň pořídit detailní fotografie, které mohou lékaři postupně hodnotit v čase a sledovat tak na těle pacienta nebezpečné kožní změny.

Foto: Tereza Bulková, Nemocnice Šumperk

Přístroj detailně mapuje znaménka z celého těla, melanom se totiž může vyvíjet kdekoliv na kůži.

Článek

Nový přístroj je určen k diagnostice všech pigmentových a kožních změn, které není snadné pozorovat pouhým okem. Pomocí dermatoskopu mohou lékaři včas diagnostikovat a zahájit léčbu maligního melanomu.

Maligní melanom je zhoubný kožní nádor s nejrychlejším vzrůstem výskytu na světě. Podle posledních zveřejněných zpráv se každých deset let počet nemocných téměř zdvojnásobí. Šanci na vyléčení zvyšuje pouze včasné odhalení lékařem. Nádory kůže totiž patří mezi ty nejagresivnější. 

„Melanom se může vyvíjet kdekoliv na kůži, včetně oblasti dlaní či nehtů. V jeho diagnostice nám nově pomůže právě nový digitální dermatoskop. Uplatnění najde zejména u pacientů s mnohačetnými pigmentovými lézemi,“ vysvětluje primář kožního oddělení Nemocnice Šumperk MUDr. Lubomír Drlík.

Nový digitální dermatoskop má mnohem lepší charakteristiky a vidí do kůže ještě lépe než jeho „starší předchůdci“. Přístroj navíc umožňuje odborníkům vyšetřovat nově znaménka prostřednictvím celoplošného skenování těla.

„Jedná se o takzvané mapování, kdy kamera přístroje zaznamená přehledné fotky znamének z celého těla, fotografie uchová a lékaři následně jednou až dvakrát do roka za pomocí přístroje vyhodnocují jejich změny. Proto je třeba, aby lidé chodili na kontrolu pravidelně,“ dodává primář. 

Vyšetření s pomocí digitálního dermatoskopu je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, v případě celoplošného skenování těla si pacienti za vyšetření zaplatí tisíc korun. Víc informací získají zájemci na telefonním čísle kožní ambulance 583 332 551.

Počet lidí, kteří se léčí se zhoubnými kožními melanomy neustále roste, a to nejen v České republice. Rakovina kůže se v současnosti v některých evropských zemích stává dokonce nejčastějším typem rakoviny – zejména pak u mladých žen. Na vzrůstajícím počtu onemocnění se podílí celá řada faktorů jako je fototyp kůže, snižování tloušťky ozónové vrstvy nad Evropou nebo třeba vztah k opalování.

Reklama

Výběr článků