Hlavní obsah

Kulisy z filmu Limonádový Joe našly využití i při natáčení westernu Zlatokopové z Arkansasu

Novinky, Robert Rohál
Aktualizováno

Když byl před 50 lety uváděn do kin v premiéře film Limonádový Joe aneb Koňská opera, stěží mohli jeho tvůrci tušit, jakou trvanlivost si snímek udrží. A přece se stalo a "Limonádník" patří i po půl století dodnes k divácky vděčným titulům na obrazovce.

Foto: archiv autora

Josef Hlinomaz, Vladimír Menšík a Karel Fiala, hrdinové filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera.

Článek

Málokdo dnes ví, že Limonádový Joe byl znám nejprve jako zábavné čtení, které vycházelo ve 40. letech minulého století na pokračování v populárním týdeníku Ahoj. Teprve potom spatřily světlo světa divadelní představení a románová podoba. Nicméně proslulost této parodie na westerny zajistilo až filmové zpracování z roku 1964, a to pod režijní taktovkou Oldřicha Lipského.

Film Limonádový Joe aneb Koňská opera, který nás zavádí do Trigger Whisky Saloonu, stojícím v malém městečku Stetson City kdesi na Divokém Západě, byl natočen podle námětu Jiřího Brdečky, který byl spolu s režisérem Oldřichem Lipským i autorem scénáře. Za kamerou stál Vladimír Novotný.  

Repliky, hlášky a chytlavé texty parodických písní vstoupily v obecnou známost už u několika generací diváků. Na plátně či na obrazovce kralují Karel Fiala (Limonádový Joe), Rudolf Deyl ml. (Doug Badman), Miloš Kopecký (Horác Badman  alias Hogo Fogo), Květa Fialová (Tornádo Lou), Olga Schoberová (Winnifred), Josef Hlinomaz (Grimpo), Bohuš Záhorský (Goodman), Waldemar Matuška (Kojot Kid), Karel Effa (Pachcho Kid), Vladimír Menšík (barman), Eman Fiala (pianista) a Jaroslav Štercl (poštmistr). 

Celé se to neobešlo ani bez populárních zpěváků Yvetty Simonové, Jarmily Veselé, Karla Gotta a Waldemara Matušky, díky kterým nestárnoucí film také zpívá. Písně přitom zkomponovali autoři Jan Rychlík, Vlastimil Hála, Jiří Brdečka, Vratislav Blažek a Pavel Kopta.

A snad se při tomto výčtu tvůrců a protagonistů sluší zmínit i legendárního choreografa Josefa Koníčka stejně jako skutečnost, že animovaná složka snímku je dílem Jiřího Trnky a Břetislava Pojara.

Pozoruhodná je i neobvyklá barevnost filmu - po starém způsobu byly jednotlivé scény kolorovány do různých odstínů.

Není bez zajímavosti, že maketa městečka byla postavena na louce za barrandovskými ateliéry, přičemž byly postaveny jen čelní strany domů.  Přesto měly tyto kulisy dvojnásobný úspěch, neboť je posléze využili i západoněmečtí filmaři, když tady točili western Zlatokopové z Arkansasu, tedy film, v němž rovněž hrála Olga Schoberová.

Výběr článků

Načítám