Hlavní obsah

Kolín zdaleka není jen Kmoch či místo rovné jak stůl

17. 7. 2013, 12:15
Novinky, Jiří Cysař

Kolín je město proslavené slavným rodákem Františkem Kmochem i jeho písní Kolíne, Kolíne, ležíš v pěkné rovině... Mýlil by se ovšem ten, kdo by soudil, že to je vše, co tato středočeská lokalita nabízí. A že tu všude narazí jen na prostor rovný jak stůl.

Foto: Jiří Cysař

Chrám sv. Bartoloměje

Článek

Od nádraží mírně stoupáme k prvnímu historickému objektu - ke kostelu Nejsvětější trojice. Svatostánek stojí na rušné křižovatce ulic Kutnohorské a Mostní. Odtud je již jen kousíček do kolínského centra - na Karlovo náměstí.

Právě nad tímto náměstím na vršku majestátně ční chrám sv. Bartoloměje, k němuž lze vystoupat úzkou uličkou, jejíž název je Zlatá. Než se k této největší kolínské památce vypravíme, prohlédneme si Karlovo náměstí.

Je zhruba čtvercové, k vidění tu jsou barokní domy, novorenesanční radnice, morový sloup a kašna. Celé historické centrum bylo v roce 1989 vyhlášeno za památkovou rezervaci. Náměstí žilo svým tradičním ruchem a uprostřed prodávali farmáři své výpěstky. Restaurace a obchody oživují celý prostor a tak není jen historickým centrem, ale i centrem žijícím plným životem a naplňující své poslání ve městě.

A nyní již se vydejme k nepřehlédnutelnému chrámu sv. Bartoloměje, jehož věže jsou jasnou dominantou celého historického centra města. Stoupáme k chrámu ulicí Na Hradbách - je zde mj. informační centrum, poskytuje nám mapu a všechny informace o městě i okolí. Je zde možné i použít internet.

Chrám sv. Bartoloměje je konečně přímo před námi. Jde o původně raně gotickou stavbu z 2. poloviny 13. století. Na jeho přestavbě v gotickou katedrálu se koncem 14. století podílel Petr Parléř. Je národní kulturní památkou. Právě prochází rozsáhlou rekonstrukcí a tak je po celý den přístupná pouze věž kostela. A kostel po domluvě nebo při bohoslužbách, které zde již probíhají, byť v zadní části stále stojí lešení. Mohli jsme si projít i část, kam nyní není povolen vstup, včetně zajímavé kostnice stojící vedle chrámové lodi.

Naproti této památce je městské muzeum a budova fary. Na tomto místě poznáváme členitost města Kolín. Historické centrum neleží v rovině, ale naopak v kopcovitém terénu, a proto může chrám být tak dominantní a vzhlížet na ruch dole pod ním.

Klesáme k mostu A. Kaliny a přecházíme Labe. Ocitáme se na druhé straně řeky a pokračujeme kolem věže bývalé Prachovny - na druhém břehu s bývalým kolínským zámkem míříme ke Kmochovu ostrovu. Je to místo pro odpočinek a relaxaci obyvatel města.

Na konci ostrova je nový amfiteátr pro pořádání koncertů a to nejen při Kmochově Kolíně. Toalety a dětské hřiště se spoustou laviček je samozřejmostí a pak je tu ještě restaurace na parníku - zve na občerstvení.

Zajímavostí tohoto místa je, že ho s městem spojují tři lávky. Jedna nová z roku 2005 přes Labe, dříve zde byl jen převoz, další menší spojuje ostrov s historickým centrem a třetí přes hlavní vlakovou trať do Prahy.

Reklama

Související témata:

Výběr článků