Hlavní obsah

Judista Horák se z Evropského poháru vrátil bronzový a o rok starší

12. 9. 2017, 13:51
Novinky, Jana Horáková

Judista Michal Horák se opět vrací do závodní formy. Své kvality po zdravotní pauze si přijel tuto neděli otestovat na Evropský pohár do Bratislavy. Po čtyřech zápasech si vybojoval zaslouženě bronzovou medaili.

Foto: eju.net

Michal Horák v modrém kimoně při zápase na Evropském poháru v Bratislavě

Článek

„Před půl rokem jsem si poranil meniskus v koleni a až nyní mi zdravotní stav dovolil se postavit opět na závodní tatami,” vzpomíná Horák na svou pauzu. 

K prvnímu zápasu po půl roční pauze nastoupil Horák na Evropském poháru proti polskému judistovi Damianu Nasiadkovi. „Věřil jsem si na něj a moc jsem se těšil na tatami po takové dlouhé době,” popsal Horák své první chvíle na turnaji.

Od prvních okamžiků byl Horák viditelně technicky vyzrálejší a zhruba v polovině zápasu skóroval nožní technikou ouchi-gary s přechodem do držení. Rozhodčí vyhlásili wazari, ale následné držení bylo natolik pevné, že polský judista zápas vzdal.

„Upřímně řečeno, v zápase byla vidět má pauza, kdy jsem občas bezhlavě vletěl do techniky, ale štěstí stálo při mně,” komentoval zápas Horák.

Ve druhém zápase čekal na Horáka závodník Mircea Croitoru z Rumuska. „Z prvního úchopu jsem hodil technikou sumi-gaeshi a získal tak hodnocení wazari. Poté jsem bohužel zaváhal a nechal se zmást technikou vzad zvanou osoto-gary,” přiznal Horák své lehké zaváhání. Tím se stav obou zápasníků vyrovnal a zbývající čas se rychle krátil. 

„Nechtěl jsem udělat žádnou další chybu a čekal na správnou chvíli pro svou techniku,” vzpomíná Horák. Chvíle bohužel stále nepřicházela, a tak musel zasáhnout rozhodčí a potrestal Horáka za pasivitu. „Tím trestem se rozhodl zápas a já tak bohužel prohrál,” posteskl si Michal.

Prohraným utkáním se Horák dostal do finále oprav, kde čekal polský Michal Dudek. „Pro mě byl Dudek kouzelník, kterému se dařilo bránit mému úchopu a ještě z něho vykouzlil seoi-nagu a skóroval tak na wazari,” prozradil nechápavě Horák.

Avšak na zkušenějšího Horáka neměl dostatek síly a ve druhé polovině zápasu byla již znatelná nadvládá českého judisty. „Fyzicky jsem byl silnější, a tak jsem ho umačkal v rukách a doslova přirazil k zemi a udržel.”

Po třech zápasech nastal boj o bronz. A opět Horáka čekal polský zápasník, tentokrát Tomasz Talach. Zápas začal pozvolna a oba judisté se až příliš šetřili. „Vyčkávali jsme oba dva, ale má chvíle naštěstí přišla dříve a já se trefil do techniky sumi-gaeshi.” Poté český judista přešel vítězně do držení a stal se tak hrdým majitelem bronzové medaile z Evropského poháru v Bratislavě. 

„Jsem nadšený a moc rád, že cinkla medaile. Koleno v rámci možností je v pořádku, i když malé limity tam ještě jsou. Nic se nesmí uspěchat,” ohodnotil závody Horák.

Ke svému bronzovému úspěchu z Bratislavy si Horák v neděli oslavil i své 30. narozeniny. „Dal jsem si hezký dárek k narozeninám v podobě medaile. Ale nejvíce si přeji, aby mi zdraví vydrželo a já se mohl plně věnovat přípravě a tréninkům.”

Další informace naleznete na Michal Horák & JUDO.

Reklama

Související témata:

Výběr článků