Hlavní obsah

Jedinečný koncert severoirského hudebníka zažije Valašské Meziříčí

20. 6. 2017, 15:59
Novinky, Ondřej Smolka

Ve středu 21. června se ve Valašském Meziříčí uskuteční česká premiéra jedinečného projektu Under the Dark Cloth, který má na svědomí severoirský hudebník Peter Wilsona alias Duke Special. Koncert za doprovodu smyčcového kvarteta a speciální projekce začne v místním kině Svět od 19.30 hodin.

Foto: Promo Duke Special
Článek

Organizátorům festivalu Valašský špalíček 2017, který letos slaví půlkulaté 35. výročí, se podařilo pro zahajovací koncert zajistit mimořádnou hudební lahůdku. Se speciálním představením Under the Dark Cloth zde přijede belfastský rodák Peter Wilson, který je znám pod pseudonymem Duke Special.

Ten se v programu Valašského špalíčku objevil již několikrát. Pokaždé však v jiné hudební poloze a za jiného nástrojového obsazení. Ani tentokrát se nebude opakovat a na své si tak přijdou milovníci folkové, alternativní i klasické hudby.

Do Valašského Meziříčí totiž přiveze jedinečný projekt, který vznikl před šesti lety jako hudební doprovod vernisáže výstavy více než stovky fotografií tří fotografů Alfreda Stieglitze, Edvarda J. Steichena a Paula Stranda v newyorském Metropolitním muzeu umění.

Duke Special se úkolu uchopil s originalitou sobě vlastní, a tak vznikla velmi pestrá kolekce dvanácti písní nazvaná Under the Dark Cloth neboli Pod temným suknem fotoaparátu, jež odkazuje na konstrukci původních fotografických přístrojů.

Hudební složka je zde navíc propojena s vizuální v podobě inspirativních fotografií zmíněných autorů. Dohromady tak světlo světa spatřilo výjimečné multimediální dílo, které naživo přináší nezapomenutelný umělecký zážitek.

Duke Special však na pódiu nestane sám. Doprovodí jej čtveřice zlínských filharmoniků, která se na premiérové vystoupení již několik měsíců pilně připravuje. Veřejnou generální zkoušku složí ve středu v dopoledních hodinách, kdy zahrají studentům místních středních škol a gymnázia. Veřejnosti se brány kina Svět otevřou úderem půl sedmé večerní. O hodinu později začne samotný koncert, který odstartuje čtyřdenní hudební festival Valašský špalíček.

Ten v následujících dnech nabídne dvojkoncert kapel Mňága a Žďorp a Ciment a dvoudenní retro přehlídku bigbítových legend nejen československé hudební scény, kde zahrají Framus Five, Vladimír Mišík, Maggie Bell, Pete Brown, Synkopy 61, Progress 2 a mnoho dalších.

Aktuální informace o přípravách festivalu, časový harmonogram a podrobný rozpis prodeje vstupenek lez najít na oficiálních stránkách festivalu valasskyspalicek.kzvalmez.cz.

Reklama

Související témata:

Výběr článků