Hlavní obsah

Jedinečný Budyšínský rukopis bude na Hradě k vidění jen tři dny

Novinky, Vratislav Konečný

Na výstavu Hrady a zámky objevované a opěvované, plnou jedinečných exponátů v Jízdárně na Hradě, se přišlo podívat 19 349 návštěvníků, z toho 9201 jen do konce roku 2014. Zakrátko se expozice pochlubí pokladem z nejvzácnějších – Budyšínským rukopisem. Vystaven bude od 30. ledna do 1. února.

Foto: Vratislav Konečný

Schrána na ostatky svatého Václava

Článek

Více než 600 nejcennějších památek z českých hradů a zámků pomáhají od poloviny ledna přiblížit komentované prohlídky s kurátory, dětské programy pro rodiny i školy a také semináře.

Speciální programy plné zážitků a objevování krás minulosti nabízejí tvůrci výstavy i dětem. K dispozici jsou jim pracovní listy, ale připraveny jsou také devadesátiminutové rodinné sobotní programy, během nichž děti s lektory prozkoumají vybrané části výstavy a společné objeví příběhy jejích exponátů. Konají se každou druhou sobotu (24. ledna, 14. února, 28. února a 14. března) v 11 a ve 14 hodin.

Pro školy a velké skupiny jsou připraveny zážitkové programy na témata Hledáme poklad, Kostky vyprávějte, Kovářská krása, Relikviář pro každého, Cesta do středověku, Písařská dílna, Příběh skrytý v kabinetu a Příběhy moci.

Rezervovat účast je možné na adrese: www.npu.cz/hrady-objevovane/vzdelavaci-programy/.

Nejen na výstavu, ale na památky, odkud exponáty pocházejí

„Jsem ráda, že lidé výstavu tak hojně navštěvují. Dávají tím najevo, že i v zimních měsících oceňují možnost potěšit se poklady a hodnotami, které hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu nabízejí, a těším se, že na jaře přijedou navštívit i místa, odkud vystavené poklady pocházejí, aby je viděli v kontextu jejich přirozeného prostředí,“ říká Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.

Pouze tři dny na návštěvu Budyšínského rukopisu

Velký zájem návštěvníků očekávají tvůrci výstavy o víkendu 30. ledna – 1. února, kdy polovinu trvání výstavy oslaví vystavením Budyšínského rukopisu, nejstarší zachované verze Kosmovy kroniky z přelomu 12. a 13. století.

Latinský text, v němž se poprvé objevuje pověst o praotci Čechovi či o kněžně Libuši, je psán na pergamenu a doplněn druhotně vloženým vyobrazením Čecha a Lecha stojících u Pražského hradu, sídla a pevnosti Čechů.

Budyšínský rukopis bývá vystavován jen zřídka a možnost vidět jej na výstavě Hrady a zámky objevované a opěvované, kam jej Knihovna Národního muzea v Praze zapůjčí na celé tři dny, si řada zájemců jistě nenechá ujít.

Nejvíce lidí přichází na výstavu v sobotu, obvykle přes tisíc, v neděli asi o čtvrtinu méně. Největší klid bude mít na prohlídku exponátů ten, kdo přijde v pondělí dopoledne. Ve druhé polovině dne to však již platit nebude – v tomto čase budou probíhat komentované prohlídky s autory a kurátory výstavy, jejichž rozpis je uveden na webu www.npu.cz/hrady-objevovane/, kde je také možné si je zarezervovat.

Výběr článků

Načítám