Hlavní obsah

Hrad Malenovice na 1. máje zahájí plnou letní sezónu. Bude patřit hlavně dětem

29. 4. 2014, 17:12
Novinky, Barbora Janečková

Děti na hrad! Tak by se dala popsat hlavní myšlenka nové návštěvnické sezóny na hradě Malenovice, která po zkráceném víkendovém provozu začíná naplno ve čtvrtek 1. května. Mladé rodiny s dětmi jsou na hradě srdečně vítány. Dětem bude totiž patřit velká část připravovaných akcí.

Foto: Barbora Janečková

Na Hrad Malenovice určitě přijďte i s dětmi. Až na nádvoří pohodlně přijedete také s dětským kočárkem.

Článek

K nim bude patřit například zábavný dětský den, letní soutěž v malování hradu, prázdninové dětské prohlídky, noční prohlídky se šermířskými souboji a tancem i první pouť ke sv. Vendelínovi s mnoha atrakcemi.

„Na malenovickém hradě začíná na 1. máje plná letní sezóna, tudíž budeme mít otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin,“ uvedla Milena Dvořáková z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

O prázdninách budou brány hradu dokořán dokonce po celý den, bez polední přestávky. „Odměnou za výšlap na hrad bude krásný výhled do krajiny a zajímavé expozice pro děti i dospělé,“ dodala Milena Dvořáková.

Kromě prohlídky původně středověkého hradu mohou příchozí navštívit novou zoologickou expozici Zvířata na Zemi a člověk, která sklízí velký úspěch hlavně u dětí. Nejmenším návštěvníkům bude věnována velká pozornost zejména v letních měsících, kdy je na hradě čeká například hledání pokladu.

Hrad Malenovice se tradičně připojuje ke květnové Muzejní noci i Dni muzeí a galerií, který se týká řady dalších kulturních zařízení v regionu. „V rámci Galerijní a muzejní noci v pátek 16. května budou na hradě od 19 do 24 hodin probíhat komentované prohlídky. Na poslední prohlídkový okruh hradem se mohou návštěvníci vydat ve 23 hodin,“ informovala Milena Dvořáková.

Vstup bude pro všechny zdarma. Den muzeí a galerií v neděli 18. května bude spojen s Hledáním muzejní šifry. Tajemství začne na souřadnicích 49 °13´ 29,2 ´´N a 17 ° 39´ 32,4 ´´E. „Tady naleznete čtyři nápovědy, jejichž složením získáte muzejní šifru. Ta vám ukáže cestu na místo, kde rozluštíte její tajemství,“ prozradila kurátorka muzea Hana Kuslová. Vstupné do všech objektů MJVM  bude po celý den sníženo pro všechny na 20 Kč. Děti do 6 let a ZTP mají tento den vstup zdarma.

„Největší akci pro děti připravujeme na sobotu 14. června, kdy pořádáme první dětský den spojený s hledáním hradního pokladu,“ prozradil jednu z novinek letní sezóny na hradě jeho kastelán Luděk Bubeník.

Dětem bude přizpůsoben celý program včetně prohlídek hradu. „Prostřednictvím kostýmů i dobových her se budeme snažit vytvořit pravou středověkou atmosféru. Proto budou děti ve vlastních kostýmech princů, rytířů, princezen a dvorních dam srdečně vítány a budou mít všude vstup zdarma,“ dodal kastelán.

„Loňská rekordní návštěvnost nás utvrdila ve správnosti naší snahy nabízet návštěvu historické památky ve spojení s dalšími zážitky,“ komentovala snahu muzea Milena Dvořáková.  „Přejeme si, aby se hrad Malenovice dostal do podvědomí lidí jako oblíbené výletní místo,“ dodala. V loňském roce sem zavítalo 14 586 návštěvníků.

Hrad Malenovice byl založen v 2. polovině 14. století moravským markrabětem Janem Jindřichem. Hrad s překrásným okolím a výhledem do krajiny leží jen 6 km od centra funkcionalistického Zlína a je dostupný pěšky, autem i hromadnou dopravou.

Reklama

Výběr článků