Hlavní obsah

Historické vozy i přes sto let staré zazářily v Novém Městě nad Metují

27. 4. 2014, 9:33 • Aktualizováno 27. 4. 2014, 9:42
Novinky, Dana Ehlová

Brány dokořán pomyslně otevřelo 26. dubna Nové Město nad Metují všem návštěvníkům a účastníkům celodenní akce. Na náměstí probíhal kulturní program, na zámku řemeslné trhy. Konaly se výstavy a jednou z nejnavštěvovanějších byla přehlídka veteránů pod patronací Klubu historických vozidel Metuje.

Foto: Dana Ehlová

Historické vozy do centra Nového Města nad Metují opravdu pasují.

Článek

Přístupovou cestu k zámku totiž krátce po jedenácté hodině obsadily skvosty na čtyřech i dvou kolech a velcí i malí kluci na nich mohli oči nechat. Za plechovými "fešáky" se však otočila i nejedna dáma či slečna. Jejich neskutečně nablýskané kapoty a propracované interiéry si pozornost opravdu zasloužily.

Byl to zvláštní pohled. Historické vozy opravdu téměř dokonale pasovaly do prostředí renesančního centra Nového Města nad Metují a, i když nepamatují tolik z historie jako náměstí známé široko daleko svými podloubími nebo zámek patřící rodu Bartoňů z Dobenína, přesto to byla symbióza téměř dokonalá.

Překvapen a zdálo se, že i spokojen, byl i Bedřich Smetana hledící na unikáty z výšky pískovcového soklu, na kterém zde sedí od roku 1954 díky místnímu rodákovi, akademickému sochaři Josefu Markovi. Z jeho pohledu bylo jasné, že nejvíc obdivuje Jawu speciál z roku 1939, ale líbily se mu i další dvoukolové speciály a je jen škoda, že už mu nemohly být inspirací k nějaké nové polce. Vždyť i pro tu Luisinu čerpal námět v Novém Městě, kam často jezdil k příbuzným a kde se zamiloval do své sestřenky Aloisie. Není pochyb, že především na její počest složil o prázdninách roku 1840 onu známou skladbu.  

Na Renault z roku 1903 naopak z pilíře obdivně zíral medvěd střežící kamenný most, přes který se vchází do zámku. A nebyl sám. Právě tento skvost, renovovaný majitelem celé dva roky, budil – a nutno dodat, že zcela právem - pozornost všech, kdo šli okolo.  

Dvoukolových i čtyřkolových veteránů přijelo na přehlídku opravdu velké množství. Obdivovatelé nemohli minout speciální prototyp Jawy pro invalidy. Nechyběly motorky FM, NSU, Dněpr, ČZ 150 nebo Jawa 250 – na rozdíl od pánů, kteří obdivovali její lak v barvě vínové, jsem já litovala, že nebyla bílá. Vždyť právě o takové zpívá Věra Špinarová…

Aby však byla splněna zpravodajská povinnost do puntíku, vraťme se ještě k autům. Vedle již zmiňovaných, se před novoměstským zámkem skvěl Walter Bijou z roku 1935, MG, Tatra v provedení pro pošťáky a třeba Škoda Felicia. Ale to nebylo zdaleka vše.

Zkrátka milovníci historických vozidel si v sobotu 26. dubna přišli v Novém Městě nad Metují na své.       

Reklama

Výběr článků