Hlavní obsah

Gospel rozezní evangelický kostel v Kralovicích

12. 6. 2014, 16:53
Novinky, Karel Šimr

U příležitosti 80. výročí položení základního kamene se kralovický evangelický kostel stane v sobotu 14. června dějištěm gospelové bohoslužby. Doprovodí ji plzeňský sbor Touch of Gospel a budou se na ní podílet duchovní všech církví, které v Kralovicích působí.

Foto: Karel Šimr

Sbor Touch of Gospel při vystoupení

Článek

Plzeňský sbor Touch of Gospel putuje s gospelovými bohoslužbami po plzeňských kostelích od adventu 2007. Tentokrát ovšem poprvé v plzeňském regionu zamíří do chrámu mimo krajské město. Netradiční bohoslužbu zde bude slavit společně s místními evangelickými, husitskými a katolickými duchovními.

Shromáždění zahájí oslavy 80. výročí postavení zdejšího evangelického kostela, který projektoval významný stavitel a kralovický rodák Hanuš Zápal. Základní kámen kostela, zvonice a fary položili kralovičtí v červnu roku 1934.

Slovo "gospel" pochází z angličtiny a znamená evangelium neboli dobrou zprávu o Ježíši Kristu. Žánr se vyvinul na počátku 20. století ve Spojených státech jako specifická duchovní hudba amerických černochů.

Sbor Touch of Gospel se interpretací písní amerických černých křesťanů zabývá od počátku nového milénia. „Historie našeho souboru vlastně kopíruje dějiny samotného hudebního žánru. Když se postupem času vzdálil místu svého zrodu, černošským kostelům, a opanoval spíše koncertní pódia, začali jeho interpreti hledat cestu zpět ke svým kořenům,” ohlíží se sbormistr Touch of Gospel Michal Beránek.

Hledat společně "cestu kořenům" budou moci se zpěváky i ti, kdo na gospelovou bohoslužbu tuto sobotu přijdou. Začíná v 18 hodin.

Reklama

Související témata:

Výběr článků