Hlavní obsah

Galerie a výstavní síně v kraji pod Orlickými horami lákají milovníky umění

19. 7. 2013, 10:19
Novinky, Dana Ehlová

Návštěvníci regionu pod Orlickými horami i příznivci umění mohou v téměř každém městě okresu Rychnov nad Kněžnou navštívit galerii či výstavní síň, kde jsou v moderních nebo historických prostorách prezentovány skvosty malířů a výtvarníků zvučných jmen nebo zajímavá tvorba současných autorů.

Foto: Zámek Doudleby nad Orlicí (archiv)

Nová galerie výtvarného umění v prostorách zrekonstruované sýpky v areálu zámku Doudleby nad Orlicí

Článek

Stačí připomenout například Galerii Orlických hor na zámku v Rychnově nad Kněžnou, výstavní síň Františka Kupky v Opočně, Zámeckou galerii v Častolovicích, lapidárium v budově Městského úřadu v Dobrušce, Galerii Kinský Nového zámku v Kostelci nad Orlicí – tam všude se mohou jako doma cítit milovníci výtvarného umění.

Jednou z nejmladších galerií výtvarného umění na Rychnovsku, možná úplně nejmladší, je galerie, která vznikla ve stylově zrekonstruované sýpce areálu zámku Doudleby nad Orlicí, když se majitelé tohoto renesančního skvostu v podhůří Orlických hor, známého především díky unikátní sgrafitové výzdobě, rozhodli využívat celé vrchní patro jako výstavní síň.

Petr Dujka nabídl výtvarníkům, fotografům a sochařům velice zajímavé prostory pro prezentaci děl, a ti neváhali, a tak se nová galerie výtvarného umění postupně zaplňuje obrazy, fotografiemi, ale i sochami a plastikami.  

Mezi vystavovateli je skupina třinácti výtvarníků – Bartošík, Černošek, Csölle, Chmelař, Jablonská, Koblížková-Šálová, Laskovič, Nosek, Pětioký, Strachota, Šafra, Ščepaková, Šišlák - pocházejících z Čech, Moravy i Slovenska, z nichž někteří si malováním plní své sny, jiní malují pro radost, zábavu nebo potěšení a další z nich se připravuje na studia grafiky a ilustrace. 

Naprosto stylově působí na neomítnutých zdech doudlebské galerie černobílé fotoobrazy z nejnovější kolekce Roberta Rohála, rodáka z moravského Holešova, nazvaná Romance o Krásce a Zvířeti. Tento fotograf vystavuje v Doudlebách nad Orlicí už podruhé. Loni prezentoval v zámeckých komnatách kolekci Komtesa, která přímo tam také vznikla. Půvabný východočeský zámek je totiž Rohálovou srdeční záležitostí: „Prostě mi padl do oka, taky se tomu říká láska na první pohled. Stačil už jenom pohled, který se mi otevřel, když jsem k zámku od brány poprvé přicházel, anebo kouzelné nádvoří s kašnou..to všechno na mě natolik zapůsobilo, že jsem k němu okamžitě přilnul - neznám krásnější a romantičtější zámek.“

Díky tomu se nelze divit, že fotografa napadlo nafotit modelku v renesančním kostýmu v interiérech zámku. „Ten nápad vznikl, už jak jsem procházel zámeckými komnatami. Ale musel jsem si vymyslet příběh, oslovit modelku a zeptat se pana Petra Dujky, jestli by mi celý zámek tak na půl den půjčil. Naštěstí nenastal problém, protože zámecký pán mi vyšel ve všem vstříc,“ vysvětlil, jak vznikla kolekce Komtesa.

A letos Robert Rohál přivezl do Doudleb Romanci o Krásce a Zvířeti jakoby tušil, jak i tato kolekce bude do nové galerie „pasovat“. I ona totiž vznikala v historickém prostředí – tentokrát moravských zámků - a finální verze obsahuje dvaadvacet černobílých fotografických obrazů na plátně, v nichž se fotograf dle svých slov „snažil převyprávět onu starou pohádku“.  

Pomyslným vyvrcholením první výstavní sezóny jistě bude Doudlebský plenér ve dnech 29. srpna až 1. září, včetně slavnostní vernisáže s kulturním programem a prezentací děl během akce vytvořených.

Galerie výtvarného umění v Doudlebách nad Orlicí je v červenci a srpnu otevřena denně kromě pondělí vždy od 9 do 18 hodin.  

Reklama

Výběr článků