Hlavní obsah

Expozice motorek GRAND PRIX je ke zhlédnutí v Dolních Vítkovicích

12. 6. 2020, 18:59
Novinky, Josef Zajíc

Unikátní sbírka 30 motocyklů je od 12. června těžištěm výstavy v ostravských Dolních Vítkovicích ve Velkém světě techniky. Vernisáž expozice otevřel hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák spolu s náměstkem hejtmana MSK Janem Krkoškou a ředitelem ST Jakubem Švrčkem.

Foto: Josef Zajíc

Výstavu zahájil ředitel Velkého světa techniky Jakub Švrček, Jan Krkoška, hejtman MSK Ivo Vondrák a Nikola Birklenová, tisková mluvčí MSK.

Článek

"Rozhodně nečekejte výstavu krásně seřazených veteránů za barierou ze zdobného lanka. Lidé se mohou těšit, že si svět motorek osahají a zažijí. Zkusí si proudění vzduchu při 120 kilometrové rychlosti, budou moci roztlačit motorku o váze 150 kilogramů nebo budou mít možnost vykuchat  motor a pak jej složit zpět. Motorky věnoval Moravskoslezskému kraji jejich původní majitel akademický sochař Miroslav Rybička, který na historických motorkách závodil," hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Expozice je rozmanitá, exkluzivní a poučná. Tak, jak je ve Velkém světě techniky zvykem, téměř vždy je interaktivní. Návštěvníci, a především děti, si budou moci téměř vše osahat, vyzkoušet a jak se říká si očichat. Pravdou je, že jsou zde vystaveny historicky vzácné a drahé exponáty, které jsou ohrazeny. Na ty se sahat nesmí. Kromě historických strojů jsou součástí výstavy také tři současné moderní motocykly BMW, které zapůjčil partner výstavy CarTec Ostrava.

" Výstava je věnována historickým motocyklům. K nejzajímavějším v naší expozici patří anglický veterán Douglas vyrobený před 100 lety. Jediné dochované kusy na světě belgická La Mondiale a anglický Humber nebo unikátní první motocykl JAWA nazývaný RUMPÁL. Vystavujeme historické silniční speciály, plochodrážní motocykly, cestovní unikáty, ale také lidové motocykly z let 1920 až 1967, " představil část expozice ředitel Světa techniky Jakub Švrček.

Součástí expozice je také motocykl Jawa 250 speciál z roku 1939. Motocykl byl za konzultace Národního technického muzea odborně zrestaurován v restaurátorské dílně, která vznikla před dvěma lety za podpory Moravskoslezského kraje při VŠB - TU Ostrava. Tento historický kousek na VŠB kompletně rozebrali a repasovali, takže je teď plně funkční a pojízdný.

Výstava Grand Prix ve Velkém světě techniky se nachází v prostorách dočasných výstav, tedy v přízemí napravo od recepce. Otevřena je vždy od 10,00 hodin a potrvá nejméně do března 2021. Po skončení výstavy se expozice přesune do Kopřivnice, kde bude k vidění v nových prostorách Muzea Novojičínska.

Reklama

Výběr článků