Článek
Od září do listopadu probíhá projekt programu EU Cíl 3 / Ziel 3 s názvem Nové cesty - žáci vybraných českých a německých škol v Krušných horách díky němu stráví týden v krásné podzimní atmosféře krušnohorských lesů, kde je pro ně připraven zajímavý program odhalující tamní přírodu a přibližující práci ekologů.
Kromě výukových bloků, které děti zábavnou formou seznámí např. s koloběhem vody a jejím významem v přírodě, si žáci sami vyzkoušejí, co vše obnáší péče o les a lesní zvěř.
"Při výletech jsou děti často překvapené, kolik zajímavostí se skrývá přímo v jejich bezprostředním okolí," uvedl lektor projektu a učitel litvínovské ekologicky zaměřené školy Schola Humanitas Pavel Wolejník.
Výuka probíhá dvojjazyčně a nové cesty děti hledají i samy k sobě: po počátečním ostychu můžeme zaslechnout, jak se začínají navzájem učit svou rodnou řeč a po pár dnech jsou jazykové rozdíly mnohdy spíše zdrojem zábavy - jistě i díky mnoha společným zážitkům z výletů či z nočního dobrodružství při poslouchání řvoucích jelenů.
Skutečné nadšení pro vědeckou práci lze pak u dětí sledovat, když dostanou do rukou mikroskopy, váhy, lupy a sítka a vydají se lovit rozličné živočichy, kterých je v místní krajině požehnaně.
Pro některé školy se stalo toto setkání se zahraničními sousedy začátkem další spolupráce - projekt Nové cesty byl tedy v mnoha ohledech úspěšný.
Škol bylo na jednotlivé týdenní pobyty vybráno celkem 6 z každé země, veškeré náklady s pobytem spojené jsou hrazeny z fondu programu EU Cíl 3 na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Saskem.
Čeští a němečtí žáci na společném ekologicky-výchovném pobytu "Nové cesty".
Žáci při návštěvě přírodní rezervace SOOS.
Výzkumná část projektu.