Hlavní obsah

Divokej Bill vařil nefiltrovaný ležák na Den Kozla

21. 5. 2014, 12:59
Novinky, Lukáš Klapil

Pivovar Velké Popovice přivítal 14. května členy kapely Divokej Bill, kteří přijeli uvařit nefiltrovaný ležák Velkopopovického Kozla na oslavu 140 let založení pivovaru. Oslavy se budou konat v sobotu 14. června v rámci tradičního Dne Kozla, kde kapela letos vystoupí jako hlavní hudební hvězda.

Foto: Pivovar Velké Popovice

Štěpán Karbulka z kapely Divokej Bill na varně velkopopovického pivovaru

Článek

Kapela se pod dohledem obchodního sládka aktivně zapojila do procesu chmelení.

„Kluci si vyzkoušeli proces dávkování chmele, který se odehrává na varně. Chmel se přidává v několika dávkách při chmelovaru, což je závěrečná část vaření. Sladina se povařuje s chmelem a rozpouští se zde hořké a aromatické látky z chmele,“ upřesnil obchodní sládek velkopopovického pivovaru Vojtěch Homolka. Nakonec se všichni podepsali na výroční varní list této várky.

Velkopopovický Nefiltrovaný ležák obsahuje větší množství pivovarských kvasinek a dalších přírodních látek pocházejících ze sladu a chmele. Je pro něj charakteristický přirozený kvasničný zákal, vůně pivovarských kvasinek a výrazná, plná chuť. V závěrečné fázi je vynechána filtrace a pasterace.

Divokej Bill hlavní hvězdou

„Těšíme se, že si společně za měsíc na Dni Kozla připijeme nefiltrovaným pivem z naší várky,“ řekl k návštěvě velkopopovické varny zakladatel a frontman kapely Divokej Bill Václav „Venda“ Bláha.

Z této várky si na Dni Kozla připijí také kapely Sto zvířat, Děda Mládek Illegal Band a Patrola Šlapeto, která k oslavám 140 let pivovaru složila výroční píseň.

Parní vlak do Velkých Popovic

Kromě poctivého piva a dobré zábavy se mohou návštěvníci těšit na tradiční česká jídla jako před 140 lety, v průběhu dne budou probíhat ukázky tradičních řemesel.

S historií pivovaru se lidé seznámí na prohlídkách. Na návštěvníky čekají také originální historické kozlí noviny nebo cesta parním vlakem z Prahy a Benešova do Velkých Popovic. 

Pivovar slaví 140 let

Pivovar Velké Popovice letos slaví 140. výročí svého založení. Historie pivovaru a velkopopovického piva se začala psát 10. května 1874, kdy byla ve Velkých Popovicích protokolárně zkolaudována stavba pivovaru se sladovnou.

První várka piva byla ve Velkopopovickém pivovaru uvařena 15. 12. 1874 a o rok později již bylo vystaveno (uvařeno a prodáno) 18 000 hl piva. Již po několika letech se pivovar stal třetím největším v zemi.

Limitovaná edice lahví

V rámci oslav uvedl Velkopopovický Kozel na trh limitovanou edici šesti lahví s retro etiketami. V obchodech budou k zakoupení do konce června. Na Den Kozla se chce také pivovar pozvat 140 lidí s příjmením Kozel a Kozlová, kteří si společně připijí nefiltrovaným ležákem ze 140l sudu.

Den Kozla se koná v areálu pivovaru ve Velkých Popovicích v sobotu 14. června od 11 hodin a vstup je zdarma.

Reklama

Související témata:

Výběr článků