Článek
Ukradena ve třicetileté válce
Její faksimile je od září opět k vidění na tvrzi Orlice v Letohradu, novém turistickém cíli Pardubického kraje. Do 1. září je zapůjčena na zámku v nedalekém Potštejně.
Kniha zřejmě vznikla na začátku 13. století v již zaniklém podlažickém klášteře u Chrudimi. Záznamy v ní končí rokem 1229. Kodex později zastavili sedleckému klášteru cisterciáků. Roku 1295 byla zakoupena pro břevnovský klášter, v letech 1477 až 1593 kodex studovali mniši v Broumově.
Poté byl odvezen do Prahy, stal se součástí rudolfinských sbírek, ze kterých ho jako řadu dalších uměleckých děl ukradli rabující Švédové v roce 1648, bylo to na konci třicetileté války. Od té doby se nachází ve Stockholmu, vzácné dílo už nikdy Seveřani nevrátili.
Ze Stockholmu byla bible po dlouhých vyjednáváních zapůjčena na přelomu let 2007/08 do pražského Klementina. U nás máme repliku, které je v expozici městském muzeu v Chrástu.
Nyní je na zápůjčce na Orlici. Codex Gigas má hmotnost asi 80 kilogramů, na výrobu pergamenu padlo na 160 oslů. Původně obsahoval 320 listů, 8 jich, zřejmě s pravidly benediktinského řádu, kdosi kdysi vyřízl. Rozměry knihy jsou 920 × 505 × 22 mm.
Renesanční skvost z ruin vstalý
Sídlo vzniklo patrně na konci 13. století, v 16. století objekt přestavěli na renesanční zámek. Když se z Orlice šlechta odstěhovala na kyšperský zámek, upravili stavbu pro hospodářské účely.
Značně zchátralou jí dala současnou podobu soukromá společnost, kterí provozuje i letohradské Muzeum řemesel. Stav před revitalizací uvidíte na fotografiích ve tvrzi. Ve sklepích se našly desítky kilogramů střepů, mezi nimi i kachle, z nichž se podařilo zrekonstruovat repliky nádherných kamen.
Ve tvrzi se částečně zachovaly malby, hlavně v restauraci uvidíte část Tance smrti, pozoruhodné je sklepení, které bylo po staletí zazděno, nyní je v něm expozice zbraní a mincí. Podlaha v hodovním sále, kde se pořádají hostiny a různá vystoupení, je skleněná, vidíte pod sebou části sklepa.
Ve tvrzi se nachází expozice knihtisku, rovněž i rozsáhlá sbírka vycpaných zvířat, část je věnována i bydlení na tvrzi a kuchyni, s funkčními starými železnými kamny. Sklárny v Orlických horách produkovaly skvělé sklo, budete překvapeni jeho lehkostí a barevností.
Na Orlici probíhají četné kulturní akce.
Nejen ďábel, najdete tu i další skvosty
„Taháků máme v expozici Knihtisku více, třeba kopii Gutenbergova lisu, originál Mattioliho herbáře a asi 40 knihařských strojů. Codex máme dlouhodobě vypůjčený od uměleckého knihaře Jiřího Fogla z Žamberka. Kopii vytvořil právě Jiří Fogl a Pavlína Rambová v roce 2007. Na tvrzi se vyskytovala už v roce 2013, občas si knihu odtud půjčovala i jiná muzea, knihovny a zámky,” informovala průvodkyně Anna Motlová o expozici týkající se knih.
Součástí areálu je i středověká krčma a ubytování ve čtyřhvězdičkovém wellnes hotelu.