Hlavní obsah

Čunek požaduje více peněz na odškodné pro vlastníky lesů ve Vrběticích

Novinky, Vlastimil Langer, PhDr.

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek zaslal ve středu 13. září vládě svůj návrh k vyrovnání majetkoprávních vztahů v areálu bývalého muničního skladu u Vrbětic na Zlínsku. Vládní návrh považuje za nesmyslný a nemravný.

Foto: Policie ČR

Areál muničních skladů po výbuchu.

Článek

Krajská tisková mluvčí Renata Janečková ve středu uvedla, že pro vlastníky uvedených pozemků jsou smluvní stranou Vojenské lesy a statky ČR ve spolupráci s Lesy ČR. „Do vlády jde návrh, aby vlastníci lesů ve vrbětickém areálu dostali 60 procent z odhadní ceny lesů před výbuchem. Po vyčištění areálu od munice, což může trvat několik let, bude vyčíslen odhad a vlastníkům buď bude cena doplacena, nebo naopak část peněz vrátí. Proto hejtman Jiří Čunek navrhl vládě jiný způsob vyrovnání, který je spravedlivý a rychlý,“ přiblížila mluvčí.

„Považuji za naprosto nesmyslné, nelogické ba dokonce nemravné, aby vlastník dostal menší cenu, než byla hodnota jeho majetku před výbuchem. Když uvážíme, o jaké celkové náklady státu jde, považuji takové úvahy za zcela zcestné,“ řekl Čunek a apeluje na vládu, aby jednala jinak.

Hejtman vychází z toho, že pokud jsou odečteny od průměrného hospodářského výsledku v lesích průměrné náklady na správu, je dosaženo výnosu z 1m3 cca 500 – 700 korun. Plánovaná těžba z jednoho hektaru se předpokládá v rozsahu 6 – 9 m3. V průměru se jedná o výnos cca 5000 korun na jeden hektar. Vzhledem k tomu, že varianta odkupu se týká cca 134 hektarů, představuje ztráta vlastníků částku 670 tisíc korun za rok.

Do dnešního dne se tedy podle hejtmana jedná o cca dva milióny korun, což je částka, kterou by vlastníci požadovali při soudních sporech se státem. Pokud dojde k odkupu v průměrných cenách v této lokalitě, jedná se o 160 tisíc korun na hektar, což při 134 hektarech činí cca 21 miliónů korun.

„Uvážíme-li, kolik komplikací neřešení tohoto problému přináší jednotlivým vlastníkům, kolik představují celkové náklady na dlouhé řešení tohoto problému za vypracovávání odhadů, včetně času desítek lidí, kteří se tím musí zabývat, jedná se pro stát o marginální částku,“ pokračoval hejtman Čunek.

Zlínský kraj navrhuje, aby se stanovila cena majetku před výbuchem, a pak byla zvýšena o zhodnocení lesa přírůstkem za dobu od výbuchu do uzavření kupních smluv a tato cena byla majitelům neprodleně vyplacena. „Tento postup považuje kraj za jediné rozumné a pro všechny nejméně zatěžující řešení. Co se týká vlastníků, kteří požadují směnu, tam se pochopitelně jedná pouze o rychlost, a pokud bude vlastník směňovat stejný majetek, žádné náhrady nepřipadají v úvahu,“ vysvětlila Renata Janečková.

Reklama

Výběr článků

Načítám