Čtrnáct medailí pro plavkyně a plavce SK Radbuza Plzeň

Novinky, Luboš Ibrmajer

Aktualizováno

Šest žaček a devět žáků ze Sportovního klubu Radbuza Plzeň se účastnilo vrcholných soutěží - Zimní pohár žactva ve věku 10 a 11 let a Zimní mistrovství ČR mladšího žactva (12 let) a staršího žactva (13 a 14 let). Dvě slečny a tři hoši přivezli po šesti medailích, ze štafet chlapci přidali ještě dvě.

Michaela Vodičková

Zimní pohár žactva ve věku 10 a 11 let se uskutečnil 6. a 7. prosince v Plzni-Slovanech. O týden později bylo o víkendu na programu Zimní mistrovství ČR mladšího žactva (12 let) v Trutnově, Zimní mistrovství ČR staršího žactva (13 let) v Prostějově a Zimní mistrovství ČR staršího žactva (14 let) v Kopřivnici.

Nejpočetnější sbírku medailí vytvořila Michaela Vodičková (2002) na Zimním mistrovství ČR mladšího žactva. Mohla dosáhnout i na mistrovský titul v disciplíně 100 m polohový závod (dále jen PZ), ve kterém zaostala za vítězkou Kristýnou Jiránkovou, o pouhých 49 setin vteřiny.

Za čas 1:11,99 brala stříbrnou medaili, kterou si vybojovala ještě na trati 200 m znak (2:32,29). Na polovičním znakovém úseku to pro ni byla třetí příčka za čas 1:11,92. Druhé, stejné umístění, si zasloužila za sprinterský výkon 0:29,33 volným způsobem (VZ), kdy od druhého místa jí dělilo jen 7 setin vteřiny – bylo to tzv. o dohmat.

Třetí bronzovou medaili si mohla připsat ze stovky VZ, kdy časem 1:04,67 byla čtvrtá o 4 setinky sekundy za Sumayahou Chabani – to bylo „o chlup“. Z nejdelší bazénové distance (800 m VZ) brala osmé místo (10:30,22).

Nejúspěšnějším žákem ve věku 10 let na Zimním poháru Čech byl Jan Grohmann (2004), který se stal nejrychlejším plavcem Čech. V disciplíně 50 m VZ to dokázal časem 0:31,9. Stříbrnou medaili bral za motýlkový sprint (0:37,3).

Tři cenné kovy si zasloužil Jan Drahoš, dva se lesknou stříbrně. V čase 1:20,0 uplaval sto metrů znak a stejně dlouhou i motýlkovou, kterou zvládl od staru do cíle s dohmatem za 1:24,9. Na třetí příčku se postavil, za výkon z tratě 200 m PZ (2:55,0), kdy od příčky o stupínek výše ho dělilo jen 6 desetin sekundy.

Z žaček našeho klubu byla s bronzovými medailemi úspěšná i Michaela Maříková, když si svojí účastí na Zimním poháru žáků jedenáctiletých, tu první si zasloužila za čas 3:09,3 z disciplíny 200 m prsa. Na nejdelší trati (800 m VZ) to pro ni byla druhá tato medaile, časomíra se po jejím dohmatu zaslavila na hodnotě 11:26,3.

Jednu tutéž medaili si do své sbírky zařadila také Adéla Kočandrlová ze stovky prsa, kterou uplavala v čase 1:33,8. Pěkné čtvrté umístění ještě přidala z 200metrového polohového závodu (3:00,2). Kdyby byla o jednu sekundu a jednu desetinu rychlejší, mohjla být třetí.

Do celé sady medailí přibyli ještě dvě ze štafet žáků a to stříbrné. 4 x 50m polohově zaplavali Jan Drahoš, Tomáš Vlček, Jan Grohmann a Šimon Housar za čas 2:41,2. Stejně dlouhou teamovou disciplínu volným způsobem, stejní hoši, dokázali zvládnout v čase 2:18,1.

Velkou konkurenci má na mistrovských soutěžích Václav Čermák (2000), který na Zimním mistrovství starších (14 let) žáků obsadil jedno třetí místo v disciplíně 200 m motýlek (2:19,38).

Poděkování patří i dalším účastníkům pohárových a mistrovských soutěží za jejich kvalitní výkony i jejich trenérům:

11 let: A. Heltová, J. Nosek a E. Voračková

12 let: M. Franěk, M. Kočandrle, A. Rašková a V. Velykyy

Trenéři: Tomáš Carda, Václav Čermák a Eliška Hejrovská