Hlavní obsah

COVID-19 na jihu Čech 31. května: Jeden nový případ. Aktuálně je pozitivních 13 Jihočechů

31. 5. 2020, 20:07
Novinky, Petr Pokorný

Za uplynulých 24 hodin zaznamenali hygienici na jihu Čech jeden nově potvrzený případ nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak k nedělní 18. hodině zvýšil na 186. Beze změny zůstal počet vyléčených, kterých je v současné době v jižních Čechách 167.

Foto: Jihočeský kraj
Článek

Počet aktuálně pozitivních osob v kraji je 13.

„Od sobotního do nedělního večera vyšetřily laboratoře v regionu dalších 34 suspektních vzorků. Pozitivní byl jeden. V tomto případě šlo o muže z Prachaticka pracujícího v Německu. Jeho pozitivita na COVID-19 byla zjištěna v rámci testování, které mají přeshraniční pracovníci jednou měsíčně povinné. Zdroj nákazy je zatím neznámý,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová, která v této souvislosti prosí veřejnost o maximální opatrnost při cestách do zahraničí, ať je jejich důvod jakýkoli.

„Prosím všechny o maximální ostražitost při pobytu za našimi hranicemi. Bohužel ne všude je epidemiologická situace tak klidná jako u nás. Podobné případy se tak bohužel stále objevují,“ doplnila šéfka jihočeských hygieniků.

Ze stávajících 13 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno devět na Prachaticku, tři na Písecku a jeden na Jindřichohradecku. Českobudějovicko, Českokrumlovsko, Strakonicko a Táborsko hlásí aktuální nulu.

V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si jižní Čechy stále udržují s 29,04 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k nedělní 18. hodině) pozici regionu s nejnižším výskytem COVID-19 a s vysokým podílem uzdravených. V kraji se již vyléčilo více než devadesát procent všech nakažených, celkově v republice je to zhruba sedmdesát procent.

„Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 16 046 osob. V povinné karanténě se k nedělní 18. hodině stále nacházelo 58 Jihočechů. Počet vyšetřených samoplátců se v regionu v neděli zvýšil o 91 na celkových 3 539,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS Jitka Luňáčková.

Samoplátci se mohou nadále nechat testovat na hraničním přechodu s Rakouskem v Dolním Dvořišti a v Českých Velenicích a na hraničním přechodu s Německem ve Strážném. V krajském městě najdou samoplátci odběrová místa před areálem výstaviště a v ulici U tří lvů. K dispozici jsou jim také odběrová místa ve všech jihočeských nemocnicích s výjimkou českobudějovické.

Podle verifikovaných dat KHS bylo v neděli večer na jihu Čech pozitivních kumulativně od začátku epidemie 105 žen a 81 mužů. Z celkových 186 dosud potvrzených případů je 41 z Českobudějovicka, 37 ze Strakonicka, 37 z Prachaticka, 22 z Českokrumlovska, 19 z Táborska, 18 z Jindřichohradecka a dvanáct z Písecka.

Mezi pozitivně testovanými v kraji je dosud kumulativně deset dětí ve věku do 14 let. Sedmnáct nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, 34 v kategorii od 25 až 34 let, 28 v kategorii od 35 do 44 let, 27 v kategorii od 45 do 54 let a 31 v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 39 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.

Reklama

Výběr článků