Hlavní obsah

Country bál v Klubu M? Zpívají a tančí děti a mladí s handicapem

28. 4. 2014, 8:36
Novinky, Dana Kacerlová

V M-klubu v Plzni-Skvrňanech se 24. dubna odpoledne už po několikaté konal Country bál pro handicapované a mentálně postižené mladé lidi - i ti se chtějí bavit a tančit.

Foto: Dana Kacerlová
Článek

Hned v úvodu akce předvedli žáci Základní školy speciální v Plzni, Skupova 15, pod vedením Mgr. Marty Černé krásné vystoupení na hudbu z muzikálu Pomáda s netypickými doplňky - kartonovým autem, poklicemi z aut či barevnými deštníky.

Jen co spustili muzikanti z country kapely Ticket, parket se zaplnil mladými lidmi - tančili, zpívali, tleskali, bavili se ostošest. V průběhu programu vystoupila také skupina H.P.maaf, která působí v rámci projektu Happy Handicap plzeňského občanského sdružení Dobrovolnické regionální agentury DORA. Jejich rytmické sestavy pak strhly téměř všechny: mladé, malé i velké i jejich rodiče a asistenty.

Došlo i na pěveckou soutěž: každý předvedl, co umí a byl oceněn nejen sladkou odměnou, ale hlavně potleskem posluchačů. A pak se zase zpívalo a tančilo s kapelou až do konce.

Hlavní organizátorka a dobrá duše mnoha akcí pro mladé tělesně a psychicky postižené v Plzni Mgr. Marta Černá k tomu říká: „Za 22 let mé práce v Základní škole speciální v Plzni a za léta spolupráce s mnoha neziskovými organizacemi, které děti s handicapem vzdělávají a vychovávají, vím, že nejdůležitější je neztratit kontakt s takovým člověkem ani s jeho rodinou a okolím i po skončení školní docházky, kdy se z žáčka stane dospělý člověk. Jeho handicap ale zůstává, narůstá a zdravotní stav se mnohdy dál komplikuje. Absolvuje-li handicapované dítě alespoň základy vzdělání a je schopno zapojit se do jakékoliv činnosti v klubu, terapeutické dílně, nebo se účastní společných výletů, setkání, zapojíme-li ho do společných akcí - vychováváme ho pro další, mnohem složitější život dospělého v často nesrozumitelném prostředí současné konzumní a uspěchané společnosti. Jakákoliv příležitost, kde tito lidé mohou "poměřovat" vlastní schopnosti se zdravými nebo i jinak postiženými, je pro obě strany úžasná a velmi prospěšná.”

A to bylo vidět na každém místě v sále M-klubu, při každé písničce a skladbě, která zněla z pódia nebo přímo od mikrofonu z úst účastníků. Nebo při kávě a zákusku ve vedlejším bufetu. I ten si organizoval Klub rodičů při Základní škole speciální v Plzni.

Važme si lidí, kteří dokáží tak obětavě a neúnavně mnoho let organizovat, zajišťovat, i finančně podporovat takové příležitosti, jakým byl, a doufáme, zase příští rok bude, Country bál pro lidi s handicapem ve skvrňanském M-klubu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků