Hlavní obsah

Červené barety se již popáté o víkendu toulali po Prostějovsku

28. 6. 2017, 12:29
Novinky, Michal Mucha

Poslední sobota v červnu je již tradičně věnována bývalým, ale i současným výsadkářům a všem příznivcům, kteří chtějí vzdát hold všem příslušníkům VÚ 8280, kteří za dobu své služby prošli náročnou službou u tohoto elitního útvaru.

Foto: Michal Mucha

Pátý velitel v pořadí. který velel útvaru - pplk. František Stavný, jehož duchu se nesl 5. ročník. V pozadí další velitelé.

Článek

Právě v tuto sobotu se sešli na UVZ Hamry pochodnící, kteří se přihlásili na pochod Po stopách 22. výsadkové brigády. I letos přišlo na 700 těchto příznivců, aby na trasách 33 km a 10 km změřili své síly. Tento rok opět v náročném terénu a opět v náročném slunečném počasí.

Více než třicetistupňová vedra vyzkoušela fyzickou kondici a připravenost jak nejmladšího účastníka, který měl 7 měsíců, tak nejstaršího 83letého plk. v. v. Miroslava Řepku, bývalého příslušníka 22. výsadkové brigády a taktéž i bývalého prezidenta klubu výsadkových veteránů ČR. 

Letos se rozhodlo nejdelší trať běžet i 13 běžců. Zvítězil Marek Dobiáš, který tak vyhrál vzduchovou pistoli. Cenu do této soutěže věnoval jeden z partnerů pochodu. Velice těsně za ním doběhl šéf Ředitelství speciálních sil brig. gen Karel Řehka. U pochodníků sklidil obrovský obdiv a úctu. Nejen za sportovní výkon, ale i za svůj lidský přístup.

5. ročníku pochodu, který nesl název po pátém veliteli, jenž velel tomuto útvaru s působností v Prostějově, pplk. Františku Stavném, se letos zúčastnila i početná polská výprava bývalých výsadkářů a rovněž členů jednoho z klubů výsadkových veteránů Polska. 26 těchto příslušníků zamířilo do Česka, aby poznalo jak kraj a přírodu, tak i zdejší lidi. A musíme říci, že byla vytvořena velice skvělá přátelská a pohodová atmosféra a navázala se opravdu nová přátelství. Veliký dík patří člověku, který dal dohromady tuto partu lidí, a to Jacku Dziedzielovi.

Letošního ročníku se zúčastnilo i 9 velitelů, kteří veleli VÚ 8280 Prostějov a vdova po prvním veliteli plk. Františku Mansfeldovi Věra Mansfeldová. Současný velitel plk. gšt. David Franta je v té hierarchii velitelů v pořadí čtrnáctý. Takže máme před sebou ještě hodně ročníků.

Velké poděkování patří všem našim partnerům a sponzorům, bez jejichž pomoci a finančního přispění by neměl pochod takovou úroveň, jakou měl. Především Statutárnímu městu Prostějov, které na zahajovacím nástupu reprezentoval bývalý primátor města Miroslav Pišťák. Letos pořadatelé pochodu – spolek Červené barety ocenili takovým malým benefitem účastníky a organizátory 5. ročníku, a to odznakem „Za věrnost“.

Jak říká předseda spolku Jindřich Starý, jr.: „Vážíme si těch, kteří si udělali za těch pět let pětkrát čas a svoji přítomností podpořili náš projekt. Tento odznak se nedá koupit. Musí si ho člověk na akci buď odpracovat nebo odpochodovat.”

Reklama

Související témata:

Výběr článků