Hlavní obsah

Budoucí pedagogové sbírali zkušenosti v saských německo-českých školách

Novinky, Dana Kacerlová

Dvacetičlenná skupina studentů Fakulty pedagogické v Plzni sbírala cenné zkušenosti v sousedním Sasku.

Foto: Dana Kacerlová
Článek

Skupina složená ze studentů navazujícího magisterského studia německého jazyka Katedry germanistiky FPe v Plzni se na konci října zúčastnila didaktického projektu v sousedním Sasku. O cestě jsme diskutovali s Mgr. Julií Wittmannovou, lektorkou německého jazyka KNJ FPe ZČU v Plzni a jejími studenty.

První - nejzajímavější zastávka na cestě: Deutschneudorf. Zde úspěšně působí německo-česká mateřská škola. „Školka skutečně funguje na principu německo-českém: německé děti se učí základní slovíčka v češtině - barvy, hračky, pozdravy. České děti zase žijí půl dne v německém prostředí a učí se porozumět elementární komunikaci v němčině,” chválí Karolína Hubáčková, budoucí učitelka.

V dvojjazyčném gymnáziu Friedricha Schillera v Pirně je vidět jak česko-německý program funguje ve středoškolské praxi. „Každý ročník na gymnáziu má čtyři třídy, 15 českých a 15 německých studentů. Předměty se vyučují v obou jazycích, výlučně německý rozvrh čeká české žáky v posledních ročnících. Absolvent obdrží certifikát platný pro české i německé školy. Přijímací zkoušky jsou náročné, znalost němčiny není podmínkou. Z diskuze s žáky bylo cítit, jak pečlivě jsou vedeni ke studiu a připravováni pro další vzdělávání,” říká Kateřina Berušková - studentka FPe v Plzni. „A dozvěděli jsme se, že v Pirně chutná i česká kuchyně, ve školní jídelně velmi oblíbená,” usmívá se.

V Landeszentrale für politische Bildung v Drážďanech přijala skupinu prof. Dr. E. Mehnertová, autorka projektu. Představila činnost střediska, předala hostům publikace o historii Německa a Saska a geopolitické mapy.

„V Chemnitz na nás čekali místní studenti germanistických oborů a Dr. Frank-Lothar Krolle. Připravili nám interaktivní prohlídku, seznámili jsme se s městem i se studenty-kolegy,” říká Karolína.

Další den: konference germanistů na půdě Technische Universität v Chemnitz, program vrcholil přijetím u děkanky Filozofické fakulty TU Chemnitz, Dr. B. Malinowski. Odpolední meeting s děkankou a zástupci saského ministerstva školství byl připraven pro studenty DaF (němčina jako cizí jazyk) z Chemnitzu i pro českou skupinu.

„Velmi milé setkání,” připomíná Julia, „diskuze se nevyhnula ani současným problémům v oboru: spolková země obecně trpí nedostatkem učitelů. Situace se se současnou imigrantskou krizí ještě více komplikuje, chybí pedagogové i pro cizince, jejich znalost němčiny je nulová.”

Cenné informace dostala skupina i v Univerzitní knihovně TU Chemnitz. Ta má dobré zkušenosti s výměnným výpůjčním systémem studijních materiálů s knihovnou ZČU a UJEP Ústí nad Labem.

„Bylo zajímavé seznámit se se školním prostředím v Sasku, od těch nejmenších až ke studentům univerzity, kam vyjíždějí naši kolegové v rámci programu Erasmus. Navázali jsme další kontakty a domluvili setkání v Plzni,” hodnotí cestu studentky. „Svět je plný neomezených možností a nám se právě touto exkurzí trochu více rozšířily. Poděkování patří Česko-německému fondu budoucnosti za finanční podporu projektu,” dodala Mgr. Julia Wittmannová.

Související témata:

Výběr článků

Načítám