Hlavní obsah

Bohumín vyzývá veřejnost k boji za zachování finančních úřadů

28. 8. 2015, 13:30
Novinky, Lucie Balcarová

Bohumínští bijí na poplach! Pouští se do dalšího otevřeného boje s ministerstvem financí. Tentokrát jsou proti rušení finančních úřadů. Svůj postoj už vedení Bohumína deklarovalo podpisem petice nazvané Máme toho dost. Tu dosud podepsalo téměř 600 lidí napříč Českou republikou.

Foto: Pavel Čempěl

Pobočka finančního úřadu v Bohumíně. Ročně tady platí daně asi 19 tisíc lidí.

Článek

K podepsání petice teď starosta Bohumína Petr Vícha vyzývá nejen Bohumíňáky, ale všechny obyvatele Karvinska i jiných míst v ČR, kterých se rušení týká. „Vyzýváme všechny, kterých se rušení finančních úřadů dotkne, aby svým podpisem pod petici vyjádřili nesouhlas s tímto záměrem. Čím více lidí petici podpoří, tím větší je naše šance tuto hloupost ještě zvrátit,” uvedl bohumínský starosta Petr Vícha.

Finanční správa (FS) chce totiž od nového roku zrušit v rámci ČR hned 23 finančních úřadů, z toho hned čtyři v Moravskoslezském kraji. A na seznamu je nejen 23tisícový Bohumín, ale další velká města jako 31tisícová Orlová a 25tisícový Český Těšín. Od nového roku by tak lidé v karvinském okrese měli najít finanční úřad jen v Karviné a Havířově.

Bohumínská pobočka registruje přes pět tisíc fyzických a téměř 700 právnických osob. Daňová přiznání včetně daně z nemovitosti tady podává každoročně přibližně 19 tisíc lidí nejen z Bohumína, ale také Rychvaldu a Dolní Lutyně. Pokud v Bohumíně opravdu dojde ke zrušení pobočky, budou muset všichni tito poplatníci dojíždět téměř 20 kilometrů do Karviné. Lokalita, v níž se zdejší finanční úřad nachází, je přitom velice špatně dostupná pro ty, kteří nevlastní auto.

„Napříč republikou chce ministerstvo zrušit malé pobočky s maximálně dvanácti zaměstnanci. V našem okrese chce najednou zrušit tři velké pobočky s více než dvaceti zaměstnanci. Jak je to možné? Hlavním důvodem bude asi to, že v Karviné FS nákladně opravuje budovu bývalého okresního úřadu a ta bude pro karvinský finanční úřad velká. A tak hledali způsob, jak ji využít a přišli na to, že když zruší tři velké pobočky a zaměstnance z nich tam přesunou, problém se jim vyřeší,” řekl Petr Vícha.

Finanční správa tvrdí, že menší pobočky jsou neefektivní a jejich provoz neekonomický. Přitom zaměstnance ze zrušených poboček propouštět nebude, jen se přesunou na jiná pracoviště. Zaměstnanců tedy neubude a například pro budovu bohumínského úřadu, který se v roce 1994 stavěl v centru Bohumína pouze pro potřeby finančního úřadu, zatím nemá žádné využití. Předpokládá, že jej prodá za 12,8 miliónu korun.

To ale rozhodně není reálné. Už několik let se totiž ve Starém Bohumíně marně snaží ministerstvo vnitra zbavit bývalé radnice ve Starém Bohumíně za 6 miliónů korun, teď už dokonce snížilo prodejní cenu na 2 milióny korun a stále dům nikdo nechce. Údajné úspory, které má proto přinést zrušení poboček finančních úřadů, jsou tedy diskutabilní.

„O rušení pracovišť a dopadu tohoto rozhodnutí na naše obyvatele a podnikatele s námi předem nikdo nejednal. Tento krok na ně bude mít jen a jen negativní dopady. Finanční správa argumentuje efektivitou a zjednodušením, ovšem pro lidi bude vše složitější a hůře dostupnější. Tento nesystémový a nepřipravený krok zcela popírá všechny principy reformy veřejné správy, která měla přiblížit služby občanům,” doplnil Petr Vícha. 

Reklama

Související témata:

Výběr článků