Hlavní obsah

Běžkařům ve Velkých Karlovicích začala sezóna, do stopy vyrazily stovky nadšenců

4. 12. 2016, 16:44
Novinky, Martina Žáčková

Bohatá sněhová nadílka posledních dnů přinesla nečekaně brzký start sezóny běžkařům ve Velkých Karlovicích v Beskydech. Během čtvrtku a pátku v obci u slovenské hranice napadlo přes půl metru sněhu.

Foto: Josef Vrážel

Běžkaři ve Velkých Karlovicích o víkendu poprvé vyrazili do stopy.

Článek

Mnozí milovníci běžek proto neváhali a víkendové volno věnovali prvnímu proběhnutí zasněženou krajinou.

Karlovický obecní úřad, který se v zimě o údržbu stop stará, navíc bleskově zareagoval a již v sobotu byly skútrem upraveny stopy mezi hlavním rozcestím v centru obce a hotelem Galik, který je tradiční občerstvovací zastávkou běžkařů. 

Z celkem 13 značených tras, které bývají v sezóně upravovány, jsou nyní k dispozici první čtyři trasy v délce od 3 do 7,5 kilometrů. Je na nich 25 centimetrů sněhu.

"Podmínky jsou ideální, sníh přímo křupe pod nohama, stopy jsou perfektně upravené. Jsme nadšení. Přijeli jsme na otočku ze Zlína, kde je ještě zeleno, a tady je úplně ukázková zima. Ani jsme nedoufali, že se postavíme letos na běžky tak brzy. Tak dobré podmínky ve Velkých Karlovicích dlouho nepamatujeme," pochvaloval si starší manželský pár na parkovišti u sjezdovky Razula, odkud běžkaři většinou vyrážejí na výlety. 

Obec Velké Karlovice je v rámci celých Beskyd vyhlášená kvalitou a pestrostí terénů pro běžkaře. Za upravenými stopami se sem sjíždějí sportovci ze širokého okolí i ze Slovenska. Kvůli teplejším zimám posledních let bývala zdejší běžkařská sezóna krátká. I proto nadšenci využívají každou příležitost, kdy se ve Velkých Karlovicích naskytnou vhodné podmínky.

Podle odhadů přijely za víkend stovky lidí, místní hospůdky proto poprvé za letošní zimu doslova praskaly ve švech.

Ve Velkých Karlovicích už se navíc chystají na brzké zahájení sezóny i lyžařské areály. Vlekaři o víkendu upravovali přírodní sníh na sjezdovkách a mnozí využili mrazivých teplot k výrobě zásob technického sněhu. Již příští sobotu by se například měly rozjet vleky na dětské sjezdovce Horal ve Ski areálu Razula.

Ve Velkých Karlovicích se v zimě chystají i akce pro běžkaře. V sobotu 28. ledna se tu uskuteční vyhlášený závod Karlovská 50, který je součástí seriálu Ski tour. Na začátek února se chystá Škola běžeckého lyžování a v sobotu 18. února závod Noční stopa Valachy, který se koná netradičně za tmy s čelovkami.

Reklama

Výběr článků