Hlavní obsah

VIDEO: Vánoční strom na Staroměstském náměstí už zdobí Prahu

25. 11. 2008, 11:46 – PRAHA • Aktualizováno 25. 11. 2008, 13:46

Na Staroměstském náměstí vyrostl v noci na úterý 22 metrů vysoký vánoční strom. Stejně jako minulý rok pochází asi 90 let starý smrk z Rudolfova dolu u Janských Lázní v Krkonoších. Jeho vztyčování se obešlo bez komplikací. Strom se rozsvítí v sobotu 29. listopadu a zahájí vánoční trhy, které potrvají 34 dní.

Článek

Smrk s krásně souměrnými a hustými větvemi vybraly Lesy ČR z několika desítek stromů vybraných z celé republiky. Původně 38 metrů vysoký strom s průměrem kmenu 65 centimetrů lesníci pokáceli odpoledne 23. listopadu, následující noc strávil v Milovicích u Lysé nad Labem.

Přepravní souprava dorazila bez komplikací

Přepravní souprava, která strom do hlavního města přivezla, byla 29 metrů dlouhá, pět metrů široká a téměř stejně tak vysoká. Doprovázela ji čtyři vozidla, která zajišťovala plynulý průjezd vytyčenou trasou. Kolona žádné dopravní komplikace nezpůsobila.

:.Dělníci upevňují vánoční strom na Staroměstském náměstí .foto: ČTK, Michal Kamaryt

Na Staroměstském náměstí, kam kolona dorazila v jednu hodinu, pracovníci na strom připevnili objímky s ocelovými lany, pak jej zdvihl jeřáb a usadil v připravené dvoumetrové jámě. Strom, který poutá k zemi ze tří stran celkem šest lan, se podařilo ukotvit kolem 2:30 v noci

Pád vánočního stromu nehrozí, je zdravý

Strom před pokácením zkontrolovali dendrologové kontrolním vrtem a nově také akustickým tomografem, jestli je zdravý.

Dělníci upevňují vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze.foto: ČTK/Michal Kamaryt

Výběru stromů pro Staroměstské náměstí věnují pořadatelé vánočních trhů zvýšenou pozornost od roku 2003, kdy se za silného větru pětadvacetimetrový vánoční smrk zřítil mezi lidi a zranil pět návštěvníků vánočního trhu. Britskému turistovi Malcomu Tuffinovi, který utrpěl zlomeniny stehenních kostí, bederní a hrudní páteře, městský soud v Praze později přiznal odškodnění 560 000 korun.

Reklama

Související články

Vánoce budou opět na blátě

22. 11. 2008, 6:02

Vánoce asi dodrží dlouholetou tradici. V nížinách budou na blátě, ale na horách se lyžovat bude. „Skutečně podle meteorologických modelů to zatím tak vypadá,“...

Výběr článků